Treba sa začať pripravovať, varujú experti ohľadom Kremľa a jeho rozpínavých chúťok. Čo ešte priniesol týždeň vojny?

Avdijivka. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Polovica Ukrajincov, ktorí od minulého roka čelia vojne na svojom území, si nerobí žiadne plány do budúcnosti, vyplýva z prieskumu verejnej mienky agentúry Unian. Vykonala ho sociologická organizácia Rejting. Tých, ktorí túžia žiť naplno aj počas vojny, výrazne ubudlo. Šesťdesiat percent Ukrajincov si myslí, že je potrebné v čase vojny obmedzovať zábavu a nakupovanie, 36 percent Ukrajincov sa naopak domnieva, že je potrebné žiť naplno aj v čase vojny. „Mladší a lepšie zabezpečení ľudia chcú žiť oveľa častejšie plnohodnotný život ako starší a chudobnejší ľudia, ktorí sa väčšinou prikláňajú k obmedzovaniu,“ uviedli podľa Unian autori prieskumu.

Rusko-americkú novinárku ruské úrady obvinili z porušenia zákona o zahraničných agentoch. Alsa Kurmaševová z Rádia Slobodná Európa, ktorá žije v Česku, cestovala do Ruska v máji z rodinných dôvodov, kde bola pred spiatočným letom na letisku zadržaná a bol jej zabavený americký aj ruský pas. V októbri ju tamojšie úrady obvinili z porušenia zákona o zahraničných agentoch a umiestnili ju do väzby za to, že sa v Rusku nezaregistrovala ako zahraničná agentka, čo jej prikazuje zákon. Vinia ju zo šírenia falošných správ o ruskej armáde a hrozí jej desať rokov vo väzení. Je stíhaná za knihu – Nie vojne. Štyridsať príbehov Rusov, ktorí sa postavili proti invázii na Ukrajinu, na ktorej sa podieľala.

Mikuláš prišiel potešiť deti aj do miest blízko frontu. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Ruskí lekári žiadajú Kremeľ, aby väznenému kritikovi vojny Alexejovi Gorinovi povolil ošetrenie, inak mu hrozí smrť. Gorinov bol vlani odsúdený na sedem rokov v trestaneckej kolónii za to, že vlani na jar odsúdil ruský útok na Ukrajinu a označil ho za vojnu, nie za špeciálnu vojenskú operáciu, ako o útoku Moskva oficiálne hovorí. Tak isto hovoril o smrti ukrajinských detí. V súčasnosti je jeho stav kritický, podľa lekárov a jeho právnikov trpí Gorinov tuberkulózou, dostal aj zápal priedušiek, pri ktorom má vysokú horúčku, zle samu dýcha, zmodrel a nedokáže už ani hovoriť. Gorinov žiadal o poskytnutie zdravotnej pomoci, žiadnu však nedostal.

Ukrajinský prezident V. Zelenskyj priznal, že protiofenzíva, ktorú začala Ukrajina tento rok v júni, nepriniesla žiadané výsledky. Zároveň dodal, že podľa neho je dôvodom nedostatok zbraní a vojakov. Ukrajinský prezident však zdôraznil, že Ukrajina sa nehodlá vzdať a vyzval spojencov na zvýšenie zbrojnej produkcie. Ukrajina podľa neho nedostala od spojencov všetky zbrane, ktoré potrebovala na postup. Podľa Zelenského sa však Ukrajina nemieni vzdať. „Sme si istí svojimi krokmi. Bojujeme za to, čo nám patrí,“ vyjadril sa.

Vojak, ktorý bol pred vojnou ekonómom. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Experti tvrdia, že Rusko bude schopné do šiestich rokov napadnúť členské krajiny NATO. Uvádza to vo svojej analýze Nemecká spoločnosť pre zahraničnú politiku (DGAP). „Hodiny začnú tikať vo chvíli, keď skončia intenzívne boje na Ukrajine. Potom môže Rusko presmerovať svoju súčasnú výrobu na obnovu ozbrojených síl,“ uvádza analýza inštitútu. Šéf poľského Národného bezpečnostného úradu Jacek Siewiera je presvedčený, že útok na Alianciu môže prísť oveľa skôr. Ak sa chce NATO vyhnúť konfliktu, musí na prípravu využiť už trojročný horizont, počas ktorého si štáty musia vytvoriť dostatočný vojenský potenciál, ktorý by Rusko od agresie odradil.

Príbuzní ruských vojakov adresovali list ruskému prezidentovi, v ktorom sa sťažujú na to, že niektorí vojaci nasadení pri Avdijivke na Ukrajine trávia v zákopoch už desať mesiacov, informuje ruský investigatívny portál Važnyje istorii. Majú tam byť napriek tomu, že mnohí z nich sú zranení. Podľa listu, ktorý podpísalo vyše sto príbuzných vojakov z jednotky 95411, ba sa mal Putin vyrovnať so súčasným stavom, ktorý „má podľa nich pripomínať príznaky zámerného vyhladzovania“.