Otrava novičokom, 300 dní na samotke a približne 1 120 dní za mrežami. Aj takto vyzerali Navaľného posledné roky

A. Navaľnyj. Zdroj FOTO: FB O. Bacarija

Matku ruského opozičného politika a hlavného Putinovho kritika Alexeja Navaľného nepustili do márnice v meste Salekhard na severe Ruska, kde sa podľa nezávislého denníka Novaja gazeta Europa zrejme nachádza jeho telo. Ruské úrady im tiež oznámili, že príčinu jeho smrti stále vyšetrujú. „Klamstvom naťahujú čas a ani to neskrývajú,“ povedala K. Jarmyšová, hovorkyňa A. Navaľného. Alexej Navaľnyj strávil viac ako 300 dní na samotke a celkovo približne 1 120 dní za mrežami, naposledy bol umiestnený v trestaneckej kolónii Polárny vlk, minulý piatok oznámili jeho náhlu smrť. Podľa pracovníka záchrannej služby, ktorý mal informácie od kolegov, sa na jeho tele našli modriny, ktoré však zrejme vznikli pri oživovaní. „Ako skúsený záchranár môžem povedať, že zranenia, ktoré opísali tí, ktorí ich videli, boli zrejme spôsobené kŕčmi. Ak je človek v kŕčoch a iní sa ho snažia držať, ale kŕče sú veľmi silné, objavia sa modriny. Tiež povedali, že mal modrinu na hrudi – druh, ktorý pochádza z nepriamej srdcovej masáže,“ povedal záchranár zdravotnej služby pre Novaja gazetu a dodal: „Pravdepodobne zomrel na zástavu srdca. Ale nikto nehovorí nič o tom, prečo mal zástavu srdca.“

Biden je pre Rusko lepší prezident USA ako Trump, povedal Putin. Podľa úradujúceho ruského prezidenta je totiž súčasný americký prezident skúsenejší a predvídateľnejší, než bol jeho predchodca Donald Trump. „Je to skúsenejší, predvídateľnejší človek, je to politik starej formácie,“ povedal na adresu J. Bidena šéf Kremľa pre telvízny kanál Rossija-1. Putin ďalej tvrdil, že Moskva je pripravená spolupracovať s kýmkoľvek, koho si Američania túto jeseň do Bieleho domu zvolia. O Trumpovi Putin povedal, že má vlastný názor na to, ako by sa mali vyvíjať vzťahy Washingtonu s jeho spojencami.

Caesar. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Rusko sa má pokúšať vyvinúť kozmickú protisatelitnú jadrovú zbraň, tvrdí denník The New York Times. Ten sa odvoláva na nové spravodajské informácie o ruských jadrových schopnostiach, ktoré môžu predstavovať medzinárodnú hrozbu. Nemenovaní vládni politici pre médium povedali, že uvádzané informácie sú závažné, ale spomínaná „schopnosť“ je stále vo vývoji a Rusko ju doteraz nenasadilo. Jadrová zbraň sa podľa nich na obežnej dráhe nenachádza, nateraz sa nemá jednať o naliehavú hrozbu pre Európu ani USA.

Rusko vydalo zatykač na vyše 100 politikov a úradníkov z východnej Európy. Minulý týždeň to potvrdil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, podľa ktorého sú dôvodom zaradenia do zoznamu hľadaných osôb ich „nepriateľské kroky voči historickej pamäti“ aj Rusku ako takému. Portál Nastojaščeja vremja to dáva do súvislosti s odstraňovaním sovietskych pamätníkov v Pobaltí po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022. Na zozname sa má nachádzať estónska premiérka Kaja Kallasová, politici a úradníci z východnej Európy, tiež z Ukrajiny a Poľska, 59 poslancov lotyšského parlamentu, šéf úradu estónskej vlády T. Peterkop a litovský minister kultúry S. Kairys. Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničia Marije Zacharovovej je vydanie zatykačov na týchto ľudí „len začiatok“. „Za zločiny pred pamiatkou osloboditeľov sveta od nacizmu a fašizmu sa musia zodpovedať,“ uviedla na Telegrame.

Služba Starlink zrejme hrá v konflikte na Ukrajine dôležitú úlohu. Ukrajinská vojenská rozviedka tvrdí, že má dôkaz o tom, že ruské ozbrojené sily na bojisku používajú terminály satelitnej internetovej spoločnosti amerického podnikateľa Elona Muska. Na platforme Telegram zverejnila zvukovú ukážku, ktorá je podľa nej zachytenou konverzáciou medzi dvoma ruskými vojakmi. Ukážku potom označila za dôkaz o využívaní Starlinku ruskou armádou. Starlink sa snaží vytvoriť sieť, ktorá by pomocou malých satelitov na obežnej dráhe okolo Zeme umožnila vysokorýchlostné pripojenie na internet z akéhokoľvek miesta na svete. Na nízkej obežnej dráhe Zeme má približne 5 000 satelitov.

Detské hry v ruskej škole v Pervouralsku. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine. cz

Vladimir Putin počas návštevy továrne na výrobu tankov na Urale vyzval Rusov, aby mali viac detí, informoval denník The Guardian. „Ak chceme prežiť ako etnikum, alebo ako etnikum žijúce v Rusku, musíme mať aspoň dve deti,“ povedal Putin a dodal: „A na to, aby ste sa mohli rozširovať a rozvíjať, potrebujete aspoň tri deti.“ Putin vyzval na zvýšenie pôrodnosti počas návštevy v Uralvagonzavode, ktorý je najväčším závodom na výrobu tzv. hlavných bojových tankov v Rusku. Od začiatku vojny na Ukrajine utrpelo Rusko veľké straty na životoch ľudí (americké ministerstvo obrany odhaduje ich počet na 60-tisíc), ďalšie státisíce ľudí utiekli z Ruska z dôvodu nesúhlasu s týmto konfliktom alebo zo strachu.