Nikita Slovák: Ešte nie sme stratení! Nie vláda, ale súcitní Slováci poslali už milióny eur na muníciu pre brániacu sa Ukrajinu

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixababy.com

Písať komentáre v tejto dobe je mimoriadne depresívna činnosť, je to list vo fľaši z potápajúcej sa lode. Každý deň nová rana sekerou do trupu, každý deň hektolitre slanej vody zalievajú palubu. Ešte ju vylievame, ale dokedy?

Keď sme slávnostne vstupovali do EÚ, našou úlohou bolo vtipne charakterizovať náš národ, hemžilo sa to slovami ako pohostinný, srdečný, štedrý, bezprostredný. Dnes s odstupom rokov musím povedať, že pre istú časť obyvateľstva to platilo a platí doteraz. A pre tých ostatných to neplatilo nikdy. A tak spolu roky zápasia moderné dobré Slovensko a Slovensko z Rysavej jalovice. Keby dnes žil Adam Krt, pochodoval by za mier po námestí za odvoz, pivečko a bagetu, opásaný ruskou vlajkou. Je to následok falšovania vlastnej histórie.

Z gardistov sa šmahom ruky po vojne stali partizáni, z najväčších vagabundov a ožranov komunisti. Šetrným a dobrým gazdom vzali polia do družstiev, v mestách znárodnili prosperujúce firmy a tak socializmus a jeho budovanie stál na hroboch predošlých majiteľov. A na akúkoľvek funkciu, bez ohľadu na kvalifikáciu, stačila stranícka knižka. Sudcovia, učitelia, riaditelia nemuseli mať žiadne vzdelanie, stačilo mať ten správny papier. K slobodomyseľným ľuďom chodili na návštevu iba zamestnanci štátnej bezpečnosti, susedia udávali susedov, keď mali zálusk na ich majetok. Z bývalých arizátorov sa stali slávni spisovatelia a história sa prestriekala červenou farbou.

Tí, ktorí si tú dobu nevedia predstaviť, majú názorný príklad v štátnom tajomníkovi ministerstva životného prostredia, Kuffovi. Nepoznáme jedinú vlastnosť, ktorá by predurčovala tohto dedinského junáka na vysokú funkciu vo vláde – absolútna neznalosť problematiky, ktorej by sa mal venovať, tiež minimalistická slovná zásoba by kedysi vystačili tak na funkciu obecného pastiera. Čím však ovplýva je drzosť a bohorovnosť, a tak si lieta vrtuľníkom v nepovolenej výške, vozí sa po chránenom území na štvorkolke, LEBO môže. A z najchránenejších území prúdia nákladné autá plné dreva. To drevo boli predtým stromy. A tak slovenské ministerstvá zaplavili ministri a štátni tajomníci mávajúci miesto patričného vzdelania a kvalifikácie straníckymi knižkami. A je to jedno, či to je ministerstvo kultúry, alebo zahraničných vecí.

Francúzsky preziden Macron nás nepozval na schôdzku ministrov zahraničných vecí EÚ, lebo predstavujeme spravodajské riziko, česká vláda s nami prerušila styky, ale my si ideme svoje, do širokého chlpatého zadku ruského medveďa. Ale tá časť Slovákov, tá, o ktorej sa píše, že sú dobrí, súcitní a pohostinní, tá poslala len za dva dni milión eur na muníciu pre Ukrajinu. Ešte nie sme stratení.

Zbierku na nákup munície pre ukrajinských obrancov môžete podporiť na tomto odkaze Munícia pre Ukrajinu.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér a publicista