Smutná bilancia ruskej agresie: Za 500 dní vojny zaplatilo životom už 1500 ukrajinských detí. Kedy toto šialenstvo skončí?

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Za už vyše 500 dní trvajúcej vojny ruskí vojaci zabili alebo vážne zranili až 1500 ukrajinských detí, spolu na okupovanom území usmrtili viac ako 9-tisíc civilistov. Zo svojich domovov muselo v dôsledku vojny ujsť vyše 8 miliónov Ukrajincov, vyše 16-tisíc detí bolo oddelených od svojich rodín a násilne deportovaných do Ruska. Aj to je smutná bilancia ruskej agresie na Ukrajine.

Moskva sa v pondelok (24. 7) stala terčom útoku dvoch dronov. Jeden z nich zasiahol kancelársku budovu južne od centra mesta, úlomky ďalšieho sa našli neďaleko budovy ministerstva obrany. Útok si nevyžiadal mŕtvych ani zranených. Okrem toho mal ukrajinský dron zasiahnuť aj muničný sklad pri krymskom meste Džankoj, ktoré ruské jednotky zmenili na najväčšiu vojenskú základňu na Kryme.

Koncom minulého týždňa prebehli masívne útoky ruských jednotiek na Odesu, ktorá leží na pobreží Čierneho mora a je dôležitým prístavom pre námornú dopravu. Kyjev obvinil Moskvu, že tak spravila preto, aby zabránila obnoveniu vývozu obilia z Ukrajiny. Podľa ruského vojnového velenia v Odese mierili na miesta, kde sa vraj mali pripravovať „teroristické činy“ proti Rusku. Útok si vyžiadal dve obete a 22 zranených vrátane štyroch detí. Ukrajina tento čin označila za vojnový zločin. Brutálny útok na Odesu razantne odsúdila organizácia UNESCO, nakoľko došlo k zasiahnutiu kultúrnej pamiatky svetového dedičstva, ktorým je historické centrum Odesy.

Ukrajinský vojak. prišiel o nohu, ale nie o chuť brániť svoju zem. Zdroj FOTO. dnesnaukrajine.cz

Ukrajina oslobodila polovicu svojho územia, ktoré dobylo Rusko počas invázie, uviedol to šéf americkej diplomacie Antony Blinken. „Už bolo získaných späť okolo 50 percent toho, čo bolo pôvodne obsadené,“ povedal Blinken pre CNN. Ukrajinský postup v protiofenzíve je pomalší, než sa očakávalo. Dôvodom sú problémy, na ktoré ukrajinské jednotky narážajú. Najväčšou prekážkou majú byť rozsiahle mínové polia, ktoré likvidujú bojovú techniku, preto ukrajinskí vojaci v poliach hľadajú nastražené míny, ktoré následne ručne odstraňujú, aby tak umožnili postup techniky.

Šéf súkromenj žoldnierskej skupiny, Jevgenij Prigožin, ktorý pre zorganizovanie vzbury 23. a 24 júna proti vojenskému vedeniu v Rusku musel odísť do vyhnanstva aj so svojimi žoldniermi, si v Bielorusku zaregistroval firmu, ktorá sa má venovať správe budov. Základným imaním spoločnosti je 200 bieloruských rubľov, čo je približne 71 eur. Spoločnosť má sídliť v obci Ceľ, neďaleko nej sa nachádza tábor vagnerovcov.

Frontová láska. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Pätnásť ukrajinských detí (väčšina z nich sú siroty), ktoré ilegálne deportovali do Ruska, našli v Gruzínsku a sú v bezpečí. Potvrdil to ukrajinský komisár pre ľudské práva Dmytro Lubinec. Podľa jeho vyjadrení boli tieto deti nútene presídlené z Ukrajiny do ruského mesta Anapa minulý rok na jeseň. „Keď boli deti deportované z Ukrajiny, právnemu zástupcovi s pomocou adoptívnych rodičov, ktorí chceli zachrániť svoju dcéru, sa podarilo dopraviť deti do Gruzínska,“ objasnil Lubinec s tým, že 16-ročné dievča, ktoré si adoptovali občania USA ešte pred vypuknutím vojny, je už so svojou americkou rodinou. Ostatné deti sú stále v Gruzínsku, chodia so školy a majú zabezpečenú lekársku starostlivosť.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Prominentného Rusa Igora Girkina, ktorý v poslednom čase kritizoval za vedenie vojny ruské vojenské velenie aj Vladimíra Putina, zadržali koncom minulého týždňa ruskí vyšetrovatelia. Ide o bývalého dôstojníka tajnej služby, ktorý je známy ako Igor Strelkov. Girkina vlani v novembri odsúdil holanský súd na doživotie za podiel na vražde 298 ľudí v prípade letu MH 17. Išlo o malajzijský Boeing 777-200ER, ktorý bol zostrelený v roku 2014 nad Ukrajinou. Rusko odsúdených v prípade tochto lietadla odmieta vydať. Okrem toho Girkin velil milíciám proruských separatistov v ukrajinskom Donbase.