Týždeň, ktorý zmenil svet. Rusko po útoku na Ukrajinu vyhnalo státisíce Ukrajincov z vlastných domovov. Len na Slovensko počas siedmich dní prišlo viac ako 100-tisíc ľudí z Ukrajiny. Tým pomáhajú dobrovoľníci priamo na hraničných priechodoch, ktorí nespia aj niekoľko dní.
„Ja som prišla včera, robila som celú noc, ráno som spala dve hodiny a teraz opäť robím celý deň, čo je treba,“ opisuje situáciu zdravotníčka, ktorá tiež sprevádza ľudí k autobusom a pomáha s tlmočením. Aj napriek tomu, že vojna na Ukrajine vypukla pred viac ako týždňom, na hranicu prichádzajú stále ďalší a ďalší ľudia, ktorí hľadajú dočasný domov a úkryt pred agresívnym útokom.
Hneď po vstupe na našu stranu hranice je jedným z prvých stánkov informačný. „Naším cieľom na hranici je poskytnúť Ukrajincom informácie, napríklad aké tu majú práva a možnosti, koľko tu môžu byť, ak cestujú do zahraničia, či tu platí ich dočasný pobyt a podobne. Ja osobne som tu tri-štyri dni. Mám kolegov, ktorí tu sú celý týždeň, nespia. Mňa šetria, ale seba nie,“ úprimne vraví Kristína, ktorá v stánku pracuje dobrovoľne.
Práve dobrovoľníci už niekoľko dní na hranici pomáhajú ako sa len dá. A každým dňom je ich viac. Petra je dobrovoľníčkou z organizácie Človek v ohrození. V stánku sprostredkúvajú potraviny, drogériu, lieky, hygienické potreby či teplý čaj. „Keď vidíme, že sú ustráchaní, tak ich ubezpečíme, že všetko je zadarmo, pretože som počula, že na ukrajinskej strane im veci predávajú s vysokou maržou. Ak ich ubezpečíme, tak niektorí berú naozaj veľa, a niektorí iba to, čo potrebujú. Cítim sa tu dobre hlavne kvôli tomu, že je tu veľa dobrovoľníkov a ľudí, ktorí prichádzajú pomôcť. A aj pre vďaku zo strany ľudí, ktorí pomoc potrebujú.“
„Ja som dlhoročná dobrovoľníčka, takže pre mňa bolo dôležité, že kam treba ísť pomôcť, tak idem. Náročné je to v tom, že väčšina utečencov sú deti. Niekedy mám pocit, že nad tým ani nemôžem premýšľať, ale naozaj tu pre nich byť a pomôcť im,“ pridáva sa Lucia, ktorá na hranici pomáha pod záštitou Slovenského červeného kríža.
Attila je na východnej hranici už tretí deň. S malými prestávkami na oddych usmerňuje ľudí k pristaveným autobusom. „Kým tu nestáli autobusy, nazbieralo sa nám aj 90 ľudí. Keď ich tu je toľko, je to zlé. A teraz, keď prídu ľudia, tak ich hneď usmerňujeme na autobusy a odchádzajú tam, kam kto chce ísť. Dávajú nám vedieť cez vysielačky, koho k nám posielajú a kam smerujú.“
Minister vnútra, Roman Mikulec v piatok navštívil hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod. Poďakoval všetkým zložkám aj dobrovoľníkom, že pomáhajú ľuďom na úteku. Taktiež priblížil, koľko Ukrajincov požiadalo o našu ochranu. „Dnes, do tohto momentu, mám informáciu, že o dočasnú ochranu na území Slovenskej republiky požiadalo vyše 2 000 občanov Ukrajiny,“ povedal Mikulec.
Aktuálne čísla ministerstva vnútra hovoria, že od vypuknutia vojny prešlo z Ukrajiny na Slovensko vyše 100-tisíc osôb. Viacerí nám na mieste povedali, že zmiernenie počtu ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny neočakávajú. Len počas piatka prekročilo hranicu vo Vyšnom Nemeckom viac ako 7 700 ľudí.
Videoreportáž si môžete pozrieť tu: https://fb.watch/bAy4U4bmw1/