Putin označil Odesu za ruské mesto, v telách obetí Prigožinovho lietadla mali byť črepy z granátu. Aj taký bol týždeň vojny na Ukrajine

Zdroj FOTO: Military media center

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov navrhol, aby bol v budúcoročných prezidentských voľbách ruský prezident Vladimir Putin jediným kandidátom. „Navrhujem, aby sme teraz, kým prebieha špeciálna vojenská operácia, jednomyseľne rozhodli, že vo voľbách budeme mať jedného kandidáta – Vladimíra Vladimiroviča Putina. Alebo voľby dočasne odvoláme, pretože neexistuje nikto iný, kto by dnes dokázal brániť našu krajinu,“ povedal Kadyrov podľa Reuters. Ešte pred ním o Putinovi v súvislosti s prezidentskými voľbami hovoril aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý v septembri vyhlásil, že ak sa Putin rozhodne kandidovať v roku 2024, nebude mať konkurenciu. Očakáva sa, že Putin v Kremli zostane do roku 2030.

Ukrajinskí vojaci majú používať plášte, ktoré ich robia neviditeľnými pred dronmi, informovala stanica CNN. Plášť váži 2,5 kila, je z nehorľavého materiálu, vodeodolný a blokuje tepelné žiarenie. Pri jeho výrobe boli použité materiály používané hasičmi, ktoré zachytávajú únik teplého vzduchu, čím zabraňujú jeho zobrazeniu prostredníctvom termovíznych kamier. Zabudovaný ventilačný systém ochladzuje horúci teplý vzduch pod plášťom. Plášť vytvorila spoločnosť Brave1 v rámci projektu financovaného ukrajinskou vládou. Ako povedal jeden z vývojárov plášťa Maxym Boriak, plášť vyvíjali od roku 2015 pre ostreľovačov a špeciálne jednotky SBU. Vývoj začal intenzívnejšie napredovať po vojenskej invázii na Ukrajinu. Plášte už mali použiť vojaci počas protiofenzívy.

Krasnohorivka po ruskom ostreľování. Zdroj FOTO. dnesnaukrajine.cz

Podľa OSN od začiatku ruskej invázie do júla tohto roka zomrelo na Ukrajine vyše 10-tisíc civilistov a ďalšie tisícky sa zranili. V poslednom polroku zahynulo každý deň v priemere šesť civilistov. APodľa správy až 86 % obetí bola v čase smrti na území, ktoré kontroluje Kyjiv, vyše 90 % obetí majú na svedomí výbušné zbrane. Značný počet obetí si vyžiadali raketomety či kazetová munícia. 

Vladimir Putin podľa agentúry Reuters naznačil, že Rusko by mohlo po prvýkrát za viac ako tri desaťročia obnoviť jadrové skúšky a stiahnuť svoju ratifikáciu zmluvy o zákaze jadrových skúšok. Ruský prezident tiež povedal, že Moskva úspešne otestovala riadenú strelu s jadrovým pohonom a jadrovou hlavicou Burevestnik a jej schopnosti označil za „bezkonkurenčné“. Putin tiež dodal, že Rusko takmer dokončilo práce na novej generácii medzikontinentálnych balistických rakiet Sarmat, ktoré sú schopné niesť viac jadrových hlavíc.

Vladimir Putin označil ukrajinskú Odesu za ruské mesto. „Odesa je, samozrejme, ruské mesto, ale trošku židovské. Ale len trošku,“ povedal Putin na konferencii Valdajského klubu v rozhovore pre maďarského novinára. Predtým pritom povedal, že Rusko je taká veľká krajina, že nepotrebuje cudzie územie. „Nemáme žiadny záujem, pokiaľ ide o dobývanie akýchkoľvek území, veď ešte stále musíme rozvíjať Sibír, východnú Sibír a Ďaleký východ,“ tvrdil ruský prezident.

Vypúšťanie dronu, Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

V telách obetí pádu Prigožinovho lietadla sa našli črepiny ručných granátov, naznačil to Vladimír Putin. Vodca Vagnerovej skupiny spolu s jeho najbližšémi spolupracovníkmi zahynul dva mesiace po neúspešnej vzbure proti ruskému vojenskému vedeniu. „Viem, že určite vo vzduchu visí otázka, čo sa stalo s vedením (žoldnierskej) spoločnosti. Doslova pred pár dňami mi šéf vyšetrovateľov hlásil, že v telách obetí leteckej katastrofy sa našli črepiny ručných granátov,“ povedal Putin s tým, že testy na alkohol a drogy v krvi obetí sa nerobili.

Rusko usporiada v septembri 2024 „Hry priateľstva“ ako reakciu na vylúčenie ruského tímu z olympiády v Paríži. Podľa ministerstva športu je cieľom akcie „potvrdiť kľúčové miesto Ruska vo svetovom športe“. Okrem toho plánujú vytvoriť aj Zimnú spartakiádu, v ktorej programe bude 14 súťažných disciplín.