Dramatické odchody zo Slovenska? Smer, Hlas a SNS sa zožerú medzi sebou. Načo by sme teda odchádzali…

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Výsledok volieb mnohých veľmi frustroval. Sociálne siete zaplavili rozhorčené statusy, mnoho Slovákov sa buď už rozhodlo zo Slovenska odísť, alebo o tejto možnosti vážne uvažuje.

Ja sa osobne nepovažujem za nikoho výnimočného. Nemyslím si, že som niekto, koho odchodom by Slovensko utrpelo. Ani nemám potrebu rodnej krajine robiť napriek, zatracovať ju a plieskať pri tom dverami. Mám Slovensko rád, aj s chybami, ktoré má. A hoci je od svojho založenia choré korupciou, malomeštiactvom a primitivizmom, je mojím domovom.

Bol by som radšej, keby voľby dopadli inak? Jasné, že hej. Ale úprimne? Čo sme čakali? Nulová obrana proti ruskej propagande a hybridným hrozbám. V čele vlády najprv šašo, potom neschopný štatista, tak neschopný, že ani toho šaša nedokázal ukľudniť. Kampaň plná klamstiev, nenávisti, špiny, hoaxov a zla. To, že sme ešte ustáli aký-taký výsledok, je viac menej zázrak.

Ak to Fico nakoniec zloží s Hlasom a SNS, neviem si predstaviť, že dovládnu. Hlasácke a smerácke kliky rozbehnú medzi sebou také šialené „hry o tróny“, že sa nám o tom ešte ani len nesnívalo a tá skupina, čo tam Danko doiahol za SNS, bude mať problém nájsť hlasovacie zariadenia, nieto ešte riadiť ministerstvo. Hasiť ich PR katastrofy bude labúžo.

Takáto vláda by visela na pár hlasoch konšpirátorov a napríklad aj takom hlase Tomáša Druckera, ktorý z partnerstva so Smerom nadšený určite nie je.

Smer síce vyhral voľby, no je personálne extrémne vyprahnutý, bude mať problém zohnať akékoľvek nominácie (ak nie netoxické, tak aspoň neutrálne). Tvoria ho takmer bezvýnimky prežitkári a staré kádre. To z dlhodobého hľadiska jednoducho nemôže fungovať. Prečo? Lebo budú na smiech a väčšina z nich stratila kontakt s realitou. A tiež preto, lebo sa nezmenili ani v najmenšom. Znova budú zneužívať moc, kradnút a robiť chyby.

Fico síce voľby vyhral, no pozíciu nemá istú ani náhodou a na vernosť viacerých poslancov tejto koalície v smere k Ficovi by som nestavil ani pokazenú desiatu. A to sme sa ešte nerozprávali o finančnej kríze, ktorá sa na nás valí a o tom, že nám hrozí bankrot. Či Fico chce, alebo nechce, bude musieť zavádzať aj nepopulárne opatrenia.

O konšpirátorov a fašistov, ktorých nabral od Republiky a ĽSNS príde. Najneskôr v momente, keď si uvedomia, že drvivá väčšina toho, čím sa oháňal pred voľbami, boli totálne bludy. Pokúsi sa teda pohltiť Hlas, s klesajúcimi preferenciami bude viac a viac útočiť na Pellegriniho, kradnúť mu témy a snažiť sa brať mu voličov. A tu podľa mňa narazí. Pellegrini je predsa len pre Ficovu dlhodobú cieľovku uveriteľnejší.

Je tu aj ďalšia vec, ktorá Ficovi situáciu výrazne komplikuje. V Únii už totiž vedia, čo je zač, a tak Európska prokuratúra bude dávať na čerpanie plánu obnovy sakramentský pozor. Kradnutie pre Smer ešte nikdy nebolo ťažšie, ako to bude teraz.

Smer, Hlas a SNS sa zožerú medzi sebou, pri prvej vážnejšej kríze sa im to začne rozpadať. Načo by sme teda odchádzali? Treba sa oklepať, a keď príde čas, zasadiť Ficovi finálny úder. Či už znova na ulici, alebo vo voľbách. Vieme už predsa, ako na to. Vieme, že my sme tí, na ktorých sme čakali. Nikto iný to totiž za nás nespraví.

Autor komentára: Jakub Pohle, publicista