Na Slovensku takéto zemetrasenie nie je bežné. Bolo ho cítiť v okruhu až 200 kilometrov

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Na východe Slovenska sa triasla zem, otrasy bolo cítiť aj na strednom Slovensku. V pondelok (9.10) večer zasiahlo východ Slovenska zemetrasenie, ktoré trvalo niekoľko sekúnd. V niekoľkých obciach hlásia výpadok elektrickej energie, zranení nie sú hlásení.

Podľa Európskeho stredomorskéhoseizmologické centra malo magnitúdu 5,0 Richterovej stupnice. Ako informuje portál imeteo.sk, ide o jedno z najsilnejších zemetrasení v novodobej histórii Slovenska. Na Slovensku takéto zemetrasenia nie sú bežné. Zemetrasenie bolo také silné, že ho bolo cítiť v okruhu 200 km. Doposiaľ najsilnejším zemetrasením na území dnešného Slovenska je zemetrasenie v Komárne v roku 1763 o sile s magnitúdou 6.3.

K zemetraseniu malo dôjsť asi o 20:23 hodine, pričom epicentrum sa nachádza neďaleko Giraltoviec, pri vodnej nádrži Domaša. K zemetraseniu došlo asi 18 kilometrov severozápadne od Humenného a 56 kilometrov severovýchodne od Košíc. Otrasy pocítili aj v okolitých štátoch – v Poľsku, v Maďarsku, na Ukrajine aj v Rumunsku. 

Otrasy hlásia z celého východu. Že sa triasla zem, pocítili nielen v Humennom, ale aj v mestách Prešov, Košice, Bardejov, Poprad, Kežmarok, ba dokonca ich cítili aj obyvatelia v okrese Rimavská Sobota, Poltár či v Lučenci. O otrasoch informujú ľudia na sociálnych sieťach, vystrašilo ich, že sa triasli postele aj lustre v domoch, padali poháre aj veci zo skríň. Tým, ktorí boli bližšie k epicentru, mali popraskať aj múry na domoch. „Obývačka išla spadnúť. Sklá, poháre, vázy tancovali jak živé,“ povedala obyvateľka z východu Slovenska a ďalšia ju doplnila: „Triasol sa celý panelák, v byte to bolo ako na lodi, nič príjemné.“ Mnohí ľudia v strachu o svoj život vybiehali von, ak by otrasy ešte pokračovali.

Po zemetrasení evidovala Východoslovenská distribučná niekoľko porúch v dodávkach elektrickej energie.

Zemetrasenie bolo plytké, vychádzalo z hĺbky 10 kilometrov. Magnitúdu malo podľa prvých odhadov 5,2. Neskôr služba EMSC korigovala jeho silu na 5,0.