Nikita Slovák: A opäť Matovič… Obklopený štýlovými fiatkami je ako nepodarený Fantozzi

Paolo Villaggio ako účtovník Ugo Fantozzi. Zdroj FOTO: FB NS

Vždy si vravím, že o Matovičovi už nebudem písať. Mám pocit, akoby sme ho spolu s ostatnými komentátormi živili.

Pripomína mi chlapíka na bicykli, čo vyberá kontajnery pred naším domom. Všetko, čo vyhadzujeme, poškodené staré a zlé, to všetko sa mu hodí. Nič nie je dosť špinavé, aby sa to nedalo použiť. Na klope saka má veternú ružicu, chytá každý poryv vetra. Korupcia? Ok, ideme po nej ! LGBTI? Treba zasiahnuť! Rodiny? Ale iba poctivé, kresťanské a heterosexuálne. Židia? To ešte nebudeme riešiť.

Žongluje s jablkami, schováva guličky pod vrchnáčikmi, na námestiach rozdáva lósy, obklopený krásnymi a štýlovými fiatkami je ako nepodarený Fantozzi. A ja rozmýšľam, ako mu na toto môžu naletieť inak príčetní ľudia. Dokonca aj niektorí moji priatelia. Akoby nechápali súvislosť medzi pádom tehly zo stavby a bolesťou hlavy.

Kandidátom za toto podivuhodné zoskupenia sa ani nečudujem, predstavte si takého Kuriaka, ako si žije svoj detský sen. Na Orave by drel, parlamentom sa stačí prekecať, premodliť a luxusný plat beží. A nikto dospelý im nerozkazuje, čo majú robiť.

Ďalším zoskupením, ktoré nám sype soľ do kávy, je Smer. Ak ste čítali slávnu knihu Boh múch, tak viete, čo mám na mysli. Hecuje svojich priaznivcov, starostlivo práškuje dôchodcov hnevom, ich program je taký, ako by ho nechali napísať stredoškolákovi. Čo však vedia neomylne, je posielať maily dôchodcom, distribuovať autobusy a posielať na námestia svoju armádu hnevu. A Fico ide na vlne, behá, pláva, skáče, zvoláva tlačovky. Obklopený postavičkami s charizmou strážnika na parkovisku v Stropkove. Stačí len Fico na plagátoch, graficky vylepšený tak, že sa ani nepodobá na seba. Spoznáte ho len podľa bielych mihalníc a zlého pohľadu.

Takmer som zabudol na anulovaného Majerského. Vďaka nemu sme si opäť všimli, čo je to za stranu. Už ani ten Ferko Mikloško nedokáže zakryť jej pravú podstatu, bigotnosť, panslavizmus a zápecníctvo.

Po zverejnení komických Matovičovych podmienok ostávajú pre súdneho voliča v hre tri strany. Ja teda voliť pôjdem, aby som raz nemusel utekať.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér