„Putinov pes“ Kadyrov je vraj v kritickom stave v nemocnici. Čo sa mu stalo?

Čečenský vodca a spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Ramzan Kadyrov je údajne v kritickom stave v nemocnici. Informoval o tom portál The New York Post, ktorý sa odvolal na ukrajinské zdroje v tajných službách. „Sú tu informácie, že vojnový zločinec Kadyrov je vo vážnom stave,“ cituje portál vyjadrenie hovorcu ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrija Jusova. 

Kadyrovovi sa podľa Jusova zhoršilo už existujúce ochorenie a informácie, že je v kritickom stave, malo potvrdiť viacero zdrojov. Príčina tohto ochorenia podľa nich nie je výsledkom žiadneho zranenia.

46-ročný Kadyrov je podľa zdrojov vo vážnom stave blížiacom sa ku kóme niekoľko dní, pričom má byť chorý už dlhšiu dobu. 

„Hovoríme o systematických zdravotných problémoch,“ dodal Jusov. Nepotvrdené informácie o chabom zdraví a problémoch s obličkami v dôsledku závislosti od drog, kolujú o Kadyrovovi už niekoľko mesiacov, hoci sa niektorí domnievajú, že mohol byť aj otrávený.

Kadyrov je vodcom Čečenskej republiky od 2007

Zároveň je veľkým podporovateľom Kremľa od nelegálnej ruskej anexie ukrajinského polostrova Krym. Plne podporil aj Putinovu vojenskú inváziu na Ukrajinu vo februári 2022 a nazval ju „veľkým džihádom“. Dokonca vyzýval Rusko, aby proti Ukrajine nasadilo jadrové zbrane s nízkou účinnosťou.

Svojou lojalitou si Kadyrov vyslúžil prezývku „Putinov vojak“ či „Putinov útočný pes“. V prebiehajúcej vojne na Ukrajine pôsobí ako generálplukovník, niekoľko svojich bojovníkov nasadil aj do krvavého boja o mesto Bachmut. Jeho vojaci na rozdiel od žoldnierov z Vagnerovej skupiny podpísali zmluvu s ruským ministerstvom obrany.