Táto česká herečka pochádzala od Lučenca. V detstve ju znásilnili sovietski vojaci, v dospelosti sa zaujímala o okultizmus a čarodejníctvo

Květa Fialová. Zdroj FOTO: csfd.cz

Narodila sa v českej kolónii v dedinke pri Lučenci. Herečka Květa Fialová, známa napríklad z filmu Babička, Adéla ještě nevečeřela, S tebou mě baví svět alebo Účastníci zájezdu, prešla v detstve traumou, ktorá sa podpísala pod jej neskorší komplikovaný vzťah k mužom. Manželský život ju desil až tak, že od svojho prvého muža po svadbe utiekla a prespávala v opustenej márnici na cintoríne.

Květoslava Fialová sa narodila v roku 1929 v českej kolónii vo Veľkých Dravciach, časť Ipeľka (dnes súčasť obce Buzitka). Jej mama bola výtvarníčka, ktorá sa okrem maľovania venovala aj sochárstvu. Otec bol plukovník v letectve. Spolu se sestrou Blankou chodila so katolíckej školy a absolvovala evanjelický penzionát.

Na Slovensku žila do roku 1938, následne bola ich rodina vysídlená do Česka. Z konca 2. svetovej vojny, keď bola dospievajúcim dievčaťom, si do života odniesla traumu, ktorá ju sprevádzala prakticky celým životom. V roku 1945, keď krajom tiahla sovietska armáda, ju spolu s matkou znásilnili „osloboditelia“. „Boli to dvaja mladí chalani, možno len o trochu starší, ako som bola vtedy ja. U nás doma,“ vyznala sa v Posledním deníku Květy Fialové a dodala: „Ten jeden vytiahol revolver a priložil mi ho k spánku. Ja som vôbec nevedela, o čo ide, čo mám robiť, veď som bola dieťa a on vlastne tiež. Mohol kedykoľvek stlačiť. Len si vybavujem, že mu z vrecka, keď si sťahoval nohavice, vypadla malá keramická kačička, ktorú nám predtým ukradol v kuchyni a ja som si ju vzala a zo všetkých síl ju stískala v ruke.“ Nepríjemná skúsenosť sa podpísala pod jej neskorší komplikovaný vzťah k mužom.

Květa Fialová. Zdroj FOTO: archív

Po vojne sa jej mama vrátila na Slovensko, a tak Květa zostala so svojím snom o divadelných doskách sama. V roku 1946 sa prihlásila do Těšínského divadla a o rok neskôr začala študovať na konzervatóriu. Neskôr vyštudovala aj JAMU. Vyskúšala si viaceré divadelné dosky, kým ju v roku 1958 angažoval Ján Werich v Divadle ABC, neskôr prešla aj ďalšími pražskými divadlami, kde stvárňovala úlohy záhadných a rozmarných žien. Jednu sezónu hrala aj v Martine.

Príchod do Prahy jej však priniesol aj ponuku filmových úloh. Česká kinematografia v nej objavila ideálnu predstaviteľku osudových žien, a tak sa v 60. rokoch stala pre mužské publikum akýmsi sexsymbolom. Hrala vo viac ako 120 filmoch, pričom si prešla všetkými žánrami. Najväčší ohlas ale mali komédie, v ktorých sa objavila.

Květa Fialová. Zdroj FOTO: Archív

Prvýkrát sa vydala, keď mala 21 rokov, no manželstvo jej dlho nevydržalo. Manželský život Květu vydesil tak, že od manžela ušla a istý čas prespávala v opustenej márnici na cintoríne. Druhýkrát sa vydala v roku 1959 za režiséra Pavla Hášu, s ktorým mala dcéru Zuzanu.

Herečka Květa Fialová sa počas života zaujímala napríklad aj o budhizmus, okultizmus, ale aj o čarodejníctvo. Zomrela 26. septembra 2017 vo veku 88 rokov.