Nikita Slovák: Cicero z Revúcej, Peter Pan z Trnavy a iní hrdinovia z minulosti. Kampaň vrcholí, niektoré veci treba brať s humorom

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Kampaň vrcholí. Aby si človek uchoval aký-taký normálny pohľad na svet, musí niektoré veci brať s humorom. Aj keď dôsledky môžu byť tragické.

Jeden z najnepochopiteľnejších fenoménov tejto doby je Andrej Danko. Čo alebo kto núti tohoto muža s výraznou anticharizmou chodiť do politických debát, kde vzbudzuje výbuchy veselosti, prípadne prednáša posolstvá, ktorým nikto nerozumie? Vy, keby ste vlastnili Ladu Niva alebo Moskvič, prihlásili by ste sa na automobilové preteky? Napriek tomu SNS zaplavili mestá volebnými bilboardami s bystrým pohľadom Cicera z Revúcej.

Volebná kampaň OĽANO a priatelia odráža duševný svet majiteľa tejto politickej s. r. o. Kolotoče, lukostreľba, pekné malé autíčka a do toho neúnavný Peter Pan – muž, ktorý nikdy nebude dospelý, večne naháňajúci mafiu, kým my ostatní jeme, spíme a márnime čas. Pomaly si zvykáme na jeho výbuchy kreativity, odhalenia, screenshoty, tajné nahrávky – presne tak, ako si personál v sanatóriách zvykol na excesy svojich pacientov.

A keď sme už pri tých veselších stránkach kampane, nedá mi nespomenúť aj mladučkú tvár nestorky parlamentných lavíc, doživotnej poslankyne Záborskej, ktorá na bilboardoch vyzerá ako čerstvá maturantka.

Robert Fico pláva v rieke za prítomnosti fotografov, čo teda obdivujem. Sám som párkrát plával po opici, preto viem, aké je to nepríjemné. Fico sa odhodlal aj podať žalobu na prezidentku, ktorá je ľudsky aj osobnostne o niekoľko levelov vyššie ako on. Ale keď tento brilantný právnik napíše žalobu tak, ako zvykne písať neplatné referendové otázky, naša šarmantná pani prezidentka sa nemá čoho obávať.

Aby som len nekritizoval, musím pochváliť za skvelé vystupovanie v diskusiách pána Šimečku, ktorý dozrieva vo veľký politický talent, navyše kultivovaný. Ďalšiu pochvalu si zaslúži program SASKY, ktorý vedie vo všetkých hodnoteniach. Bol by som rád, keby sa popri tejto skúsenej strane odborníkov dostali do parlamentu aj pracovití Demokrati, ktorí síce začali kampaň pomerne neskoro, ale o to viac sa snažia.

A ešte mám odkaz pre hrdinu minulosti, ktorý si nevšimol, že čas jeho politickej príťažlivosti dávno skončil a zbytočne berie hlasy niekomu, kto by mohol byť v slovenskej politike osožnejší. Miki, ďakujeme, ale stačilo!

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér