Podľa poslanca Verchovnej rady (parlament) O. Fedijenka približne 6 miliónov mužov k októbru 2024 stále neaktualizovalo svoje údaje v TCK (regrutačné strediská, bývalé vojenské komisariáty). Ide o väčšiu časť z celkového počtu brancov, ktorí spadajú do mobilizačnej vekovej kategórie, približne 60 %.
Proces mobilizácie na Ukrajine sa pretransformoval na proces filtrovania povinných podľa životnej úrovne: tí, ktorí môžu dať úplatok a vyplatiť sa, a tí, ktorí peniaze nemajú, sú odvedení na front. Podľa rôznych inside zdrojov – vo všetkých TCK podriadení odvádzajú časť svojich príjmov z korupcie svojim nadriadeným, zvyčajne je to 20 % z prijatej sumy za ten-ktorý deň. Podľa rovnakého princípu sa vedúci okresných TCK rozdelia s vedúcim regionálneho TCK, a ten má potom podiel odovzdať do centrály.
V poslednej dobe sa v Odese čoraz častejšie vyskytujú nezákonné akcie (pozn. red.: ukrajinskými civilnými právnikmi sa za také považujú i napriek vojnovému stavu) zo strany zamestnancov TCK, čo sa časovo zhoduje s príchodom plukovníka Pujka na post šéfa TCK – regionálneho vojenského komisariátu.
Minulý týždeň (14. – 20.10.2024) sa v Odese uskutočnila spoločná operácia polície + TCK + SBU (tajná služba). Skupiny 2 až 3 desiatok ľudí, vrátane zástupcov týchto troch orgánov, začali vykonávať nájazdy na obľúbené oddychové miesta obyvateľov Odesy: reštaurácie, kaviarne, parky, koncertné miesta a ďalšie. Takéto činy majú skôr represívny charakter a nemajú veľa spoločného s procesom mobilizácie a náboru.
Jeden z najzávažnejších prípadov sa stal nedávno v dedine Velikodolinskoje (predmestie Odesy). Zamestnanci TCK tam zadržali a pokúsili sa zmobilizovať ťažko chorú osobu. V dôsledku toho muž stratil vedomie, načo bola privolaná záchranka, ktorá postihnutého odviezla do nemocnice, kde zomrel.
Podobné veci sa v meste diali aj predtým, počas riadenia krajských TCK notoricky známym vojenským komisárom Borisovom. Po zatknutí Borisova (teraz je stále vo vyšetrovacej väzbe v Kyjeve) zaujal jeho miesto Alexander Ochrimenko. Za Ochrimenka sa mesto relatívne upokojilo, nájazdy napr. na nákupné centrá objektívne klesli. Možno aj preto Ochrimenko na svojom poste nezostal dlho: v roku 2024 bol z funkcie odvolaný a v septembri 2024 bol poslaný na front pri Vuhledare, kde prevzal velenie nad 72. mechanizovanou brigádou. Jeho miesto zaujal Jurij Pujko a po jeho príchode sa počet porušovaní zákonov zo strany armády a TCK prudko zvýšil. Plukovník Pujko sa preslávil po tom, čo poskytol škandalózny rozhovor pre Ukrainian Witness, v ktorom poprel existenciu nezákonného konania svojich podriadených a novinárov, ktorí sa venujú tejto téme, nazval „súčasťou nepriateľskej informačno-psychologickej operácie“. Vojenský komisár Odesy Pujko tvrdí, že v TCK pracujú preverení veteráni a vojaci po zraneniach. Samotný Pujko, ako sa ukázalo, nebol na fronte ani jeden deň.
To mu však nebráni, podobne ako jeho predchodcovi Borisovovi, profitovať z vojny. Od začiatku vojny sa Pujko obohatil o niekoľko bytov a iných nehnuteľností na rôznych miestach. Takže, 23. júna 2023 získal jeho syn Jaroslav Jurijevič Pujko do vlastníctva byt s rozlohou 42,6 m2 v Černivcoch; transakciu č. 1279 vykonala súkromná notárka černivského mestského notárskeho obvodu Anna Konstantinovna Dovganjuk. Za mesiac, 24. júla 2023, Pujko nadobudol vlastníctvo pozemku v Chmelnickom kraji – listinu o vlastníckom práve č. 1595 vydal súkromný notár mestského notárskeho obvodu Chmelnickij Oksana Ľvovna Terlich. Práve v týchto mestách v tom čase Pujko slúžil. Väčšinu údajne nelegálne nadobudnutého majetku ale Pujko neprihlásil na svoje meno. V Odese zaregistroval tri byty pre svojho syna Jaroslava s rozlohou 43,8 m2, 67,8 m2 a 33,9 m2. Vlastní tiež minimálne dve prestížne autá. Je zábavné, že syn Jaroslav Pujko sa v roku 2022 náhle stal invalidom a dokonca dostal dôchodok spätne (aj za rok 2021). To však nebráni tomu, aby „chudobný invalid“ relaxoval v prestížnych rezortoch a pil drahé nápoje s priateľmi. Vojenský komisár zaregistroval ďalší byt v Černivcoch s rozlohou 40 metrov štvorcových na svoju manželku Svetlanu Pujko. V roku 2022 (keď začala vojna) Svetlana „kúpila“ byt +1 v Černivcoch o výmere 59 m2 a garáž 24 m2.
Oficiálne sám plk. Jurij Pujko vlastní iba auto Škoda Superb z roku 2020, pozemok v obci Lenkovci v regióne Černivci a deklaroval iba 12 000 UAH (asi 290 USD) ako úspory.
Mobilizačné škandály hlboko podkopávajú dôveru brancov v systém a spôsobujú nemalé problémy pri mobilizácii obyvateľstva do armády.
Autor: bob/ spolupracovník redakcie 24dnes.sk v Odese
- Maďarsko sa teší na nástup Trumpa a nového amerického ambasádora. Ten doterajší na Orbánovi nenecháva nitku suchú
- Bezpečnosť počas zlej viditeľnosti: Chodci, ktorým nebola odňatá svojprávnosť, sú povinní poznať pravidlá cestnej premávky
- Ako zabrániť obnove veľkého Ruska? Precedens tu už je – hospodársky, nie vojensky ho zraziť na kolená. Ako kedysi Sovietsky zväz
- Nikita Slovák: O ministerke, čo si prisvojila dielo slávneho maliara Moneta, ktoré sa dá kúpiť ako omaľovánka
- Vyriešenie arabsko-izraelského konfliktu je posadnutosťou takmer všetkých amerických prezidentov po 2. svetovej vojne
- Prečo vo Švajčiarsku zakázali okrášľovať mešity minaretmi? Vláda bola za, občania v referende sa jej postavili