Založila vlastnú značku a obuv dizajnuje ako skladačku. Remeselná tvorba topánok je Petrinou srdcovkou

Petra sa venuje ručnej výrobe z kože. Foto: Archív PJ Petra sa venuje ručnej výrobe z kože. Foto: Archív PJ

S rastom skúseností rástlo aj remeselné sebavedomie, k oprave obuvi pridali aj výrobu kabeliek a prvých topánok a presunuli sa do Trnavy. Petra vyrábala krpce a sandále klasickým obuvníckym spôsobom, teda na kopyte, čo bolo dosť fyzicky náročné. Napriek tomu, že sandále, ktoré vyrábali boli dosť univerzálne, zákazníci túžili po rôznych farbách, rôznych šírkach a výškach opätkov, preto tento systém výroby nebol udržateľný a už vôbec nie rentabilný. Preorientovali sa napokon na výrobu kvalitných kožených kabeliek, čo ich v tom čase zachránilo.

Napriek úľave a zjednodušeniu práce, ktoré s touto zmenou prišli, cítila Petra kdesi vnútri, že sa chce vrátiť k výrobe obuvi. Topánky sú skrátka jej srdcovka. Petrine remeselné aj životné cesty s priateľom sa rozišli. Korektne si rozdelili značku, výrobu aj strihy. Tak vznikla značka Petja, čo v katalánskom jazyku znamená „stopa“,  odtlačok nohy. „Pre mňa je to symbol trvania, zmeny, cesty, pamäte… Vyjadruje moju úctu k prírode a jej darom – liečeniu, inšpirácii a harmónii,“ vyznáva sa.

Topánky sú jej srdcovka. Foto: Archív PJ
Topánky sú jej srdcovka. FOTO Archív PJ

Po tomto náročnom období sa Petra rozhodla rok cestovať, aby si vyčistila myseľ a našla silu na nový začiatok. Po niekoľkých mesiacoch našla potrebnú inšpiráciu vo Švajčiarsku. „Stretla som veľa inšpiratívnych ľudí, ktorí reálne žili svoje sny, a to ma nakoplo. Fascinovalo ma, že vedeli využiť každú omrvinku. Či už pestovali hrozno na kolmých a nehostinných horských svahoch, z ktorého dokázali vyrobiť drahé víno alebo premieňali akýkoľvek fliačik pôdy na úrodnú zem.“ Nabrala teda sebavedomie a rozhodla sa oprieť o svoje bohaté praktické skúsenosti. Ako sama konštatuje, cesta remesla je aj cesta dôvery vo vlastný produkt a v to, že má čo svetu ponúknuť.

Ujasnila si, že nechce robiť topánky klasickým obuvníckym spôsobom, ale chce sa venovať etno topánkam. „Mala som svoje obľúbené topánky, ktoré som si kúpila v Istanbule a strašne dobre sa mi nosili. Tak som si ich rozobrala, preštudovala a vyrobila som niekoľko ich replík. Tak vznikol základný prototyp topánok, ktoré vyrábam dodnes,“ vysvetľuje. Pod svojou značkou ponúka kurzy výroby barefoot topánok, sandálov, espadriliek, tenisiek, kabeliek, peňaženiek, či šperkov z kože, ale aj sady a strihy na domácu výrobu tenisiek a papúč.

Petra vyrába kožené topánky celé ručne. Foto: Archív PJ
Petra vyrába kožené topánky celé ručne. FOTO Archív PJ

Ľuďom sa jej ponuka kurzov zapáčila a záujem sa zvyšoval. Za posledný rok sa však udialo viacero zmien súvisiacich s pandémiou. Prvú vlnu Peťa využila na vytvorenie vlastných strihov topánok a ponuku kurzov upravila „z výroby na mieru, na výrobu podľa hotových strihov“. Aj táto inovácia sa stretla s úspechom, no vtedy narazila na druhú vlnu, prišiel lockdown a v kurzoch sa nedalo pokračovať.

Neostala však celkom zaskočená a zrealizovala nápad, ktorý v nej dozrieval už dlhšie a práve korona ju v tomto smere utvrdila. Vymyslela a ponúka hotové sady na domácu výrobu. Najskôr to boli papuče a potom tenisky. Jednoducho ľuďom pripraví a vyreže strih, nalepí podrážku a pošle s ihlou, niťou a návodom, aby si ich sami zošili. Sady ponúka vo veľkosti od 12 do 45 cm, a tak si záujemcovia môžu ušiť aj prvé capačky pre batoľatá. Je to skvelá tvorivá a kolektívna aktivita pre celé rodiny, či skupiny priateľov.