Astronómovia spozorovali svetlo za čiernou dierou. Objav potvrdzuje teóriu Alberta Einsteina

Umelecký dojem zo supermasívnej čiernej diery. Photograph: ESO/L Calçada/EPA

Americkí astronómovia prvýkrát objavili hlboko vo vesmíre svetlo, informuje The Guardian. Nezvyčajné „svetelné ozveny“ zachytil teleskop. Ide o menšie, neskoršie a inak sfarbené žiarenie.

Žiarivé svetlice röntgenových lúčov boli zaznamenané pri výbuchu zo supermasívnej čiernej diery v strede galaxie vzdialenej milióny svetelných rokov. Keď vedci skúmali korónu (optický úkaz vznikajúci ohybom svetelných lúčov), teleskopom sa im podarilo zachytiť aj nečakané „svetelné ozveny“. Tieto dodatočné záblesky boli menšie, neskoršie a dokonca aj inej farby ako doteraz pozorované žiarenie. Záblesky pochádzajú spoza čiernej diery, ktorej gravitácia toto svetlo ohýba a spôsobuje tým zmenu jeho farby.

Teória Alberta Einsteina

Tento objav potvrdzuje teóriu Alberta Einsteina o všeobecnej relativite. Gravitačný ťah z čiernych dier v podstate ohýba svetelné lúče okolo seba a umožňuje vedcom pohľad na to, čo sa skrýva ďalej.

Prvá fotografia čiernej diery, ktorú predstavili vedci z medzinárodného projektu Event Horizon Telescope v stredu 10. apríla 2019. Nachádza sa v jadre masívnej eliptickej galaxie Messier 87 v súhvezdí Panny. FOTO TASR/AP

Roger Blandford, spoluautor výskumu publikovaného v časopise Nature, povedal: „Pred päťdesiatimi rokmi, keď astrofyzici začali špekulovať, ako by sa magnetické pole mohlo správať v blízkosti čiernej diery, ani len netušili, že jedného dňa budeme disponovať takou technikou, ktorá to bude schopná pozorovať priamo a bude možné vidieť Einsteinovu všeobecnú teóriu relativity v akcii.

Dan Wilkins, astrofyzik zo Stanfordskej univerzity, povedal: „Akékoľvek svetlo, ktoré vstupuje do tejto čiernej diery už nevychádza, takže by sme nemali byť schopní vidieť niečo, čo je za čiernou dierou. Avšak dôvod, prečo to môžeme vidieť, je taký, že táto čierna diera deformuje priestor, ohýba svetlo a ohýba magnetické polia okolo seba,“ dodal.

Satelity NASA Swift a Chandra objavili v strede nezvyčajnej pomerne blízkej galaxie druhú superhmotnú čiernu dieru. V článku, ktorý vyšiel v časopise The Astrophysical Journal Letters, to oznámil Michael Koss z NASA Goddard Space Flight Center v americkom Greenbelte s kolegami. FOTO TASR – SDSS