Máte nápad na prelomovú aplikáciu? Už za jeden týždeň viete zistiť, či by mala úspech, vytvorte „MVP“ a otestujte ju

Ilustračná snímka. Zdroj: internet

MVP (Minimum viable product) je produkt s najmenšou možnou funkcionalitou. Tento produkt má byť funkčný len do takej miery, aby ho bolo možné používať. Nie je potrebný oku lahodiaci dizajn ani veľké množstvo vymožeností. Musí však preukázať, čo robí a v čom je užitočný.

MVP je rýchly a nákladovo efektívny spôsob, ako otestovať dopyt po vašej aplikácii pred uvedením na trh. Taktiež vám umožní získať si popularitu u publika používateľov ešte pred vytvorením celého produktu. Vytvorením MVP môžete získať hodnotnú spätnú väzbu od cieľovej skupiny vašej aplikácie v skorých fázach vývoja.

Možností, ako spraviť MVP aplikácie, je veľa. Pozrime sa na niektoré z nich, s ktorými môžete už za týždeň zistiť, či má vaša aplikácia šancu na úspech.

Papierové prototypy

Papierové prototypy si na rozdiel od programovania skutočnej aplikácie vyžadujú oveľa menej času, peňazí a úsilia. Obvykle sú to na papier nakreslené náčrty užívateľského rozhrania. Užívateľom poskytujú možnosť vyskúšať si váš produkt skôr, ako existuje.

Ilustračná snímka. Zdroj: internet

Táto metóda je skvelým spôsobom, ako otestovať váš produkt, pretože sa dá ľahko a rýchlo upraviť. Vôbec neprekáža, ak nie ste skúseným maliarom alebo ilustrátorom. Cieľom je nakreslenie funkčného rozhrania, nie umeleckého diela.

Digitálne prototypy

Digitálne prototypy sú podobné papierovým prototypom. Rozdiel je v tom, že netvoríte užívateľské rozhranie na papieri, ale v počítači.

Ilustračná snímka. Zdroj: internet

Vďaka digitálnym prototypom je oveľa jednoduchšie odhaliť a vyriešiť problémy s použiteľnosťou a funkčnosťou skôr, ako investujete do vývoja. Digitálne prototypy môžete vytvoriť v rôznych programoch, ako sú napríklad Photoshop, Skicár, AdobeXD, Figma, atď. Taktiež neprekáža, ak vaše výtvory nebudú oku lahodiace. Celkom postačí, ak splnia účel – umožnia používateľom otestovať vašu aplikáciu.

MVP „Wizard of OZ“

Podstata tohto typu MVP spočíva vo vytváraní ilúzie, že vaša prelomová aplikácia už existuje.

Ilustračná snímka. Zdroj: internet

V používateľskom rozhraní pôsobí aplikácia ako funkčná, no v zákulisí (na back-ende) musíte všetky úkony vyriešiť manuálne. S týmto prístupom môžete rýchlo vytvárať efektívne prototypy. Môžete tiež vyskúšať reakciu trhu na vašu službu alebo produkt bez toho, aby ste vytvorili kompletne funkčnú aplikáciu.

MVP s jednou funkcionalitou

Toto MVP je pre Vás vhodné, ak má mať vaša budúca aplikácia množstvo funkcionalít. Často je efektívnejšie testovať iba jednu funkcionalitu aplikácie. Tá by mala byť tá najdôležitejšia, čiže tá, ktorá pridáva užívateľom najväčšiu hodnotu. Ak je vo vašom MVP iba jedna funkcionalita, užívatelia nie sú počas testovania rozptyľovaní inými funkcionalitami. Tento spôsob vám umožňuje skutočne porozumieť problému, ktorý vaša appka rieši. Je to tiež nákladovo efektívnejšie ako zostavenie produktu s mnohými funkciami.