Vedcom sa podarila veľkolepá vec! Už vedia, ako zastaviť množenie SARS-CoV-2 v ľudských bunkách

Vedci neustále skúšajú a hľadajú spôsoby ako zmierniť pandémiu. FOTO TASR - Erika Ďurčová

Odborníci neustále hľadajú spôsoby, ako zmierniť pandémiu a vrátiť sa do normálneho života. Podľa najnovších výskumov sa austrálskym vedcom podarilo urobiť veľký objav. Ako tvrdia, našli spôsob, ako zastaviť rozmnožovanie SARS-CoV-2 v napadnutých ľudských bunkách.

Austrálskym vedcom sa podarilo nájsť spôsob ako zastaviť rozmnožovanie koronavírusu SARS-CoV-2 v napadnutých ľudských bunkách. Ide o veľký krok smerom k liečbe ochorenia COVID-19, ohlásil to na svojej webovej stránke Inštitút Petra Dohertyho pre infekcie a imunitu, ktorý sa na výskume podieľal.
  

Spolupráca s onkologickým centrom

Tento pokrok vzišiel vďaka spolupráci s Onkologickým centrom Petra MacCalluma, ktoré v roku 2019 predstavili nový nástroj genetického inžinierstva na elimináciu abnormálnej RNA spôsobujúcej rakovinu u detí.

Identický nástroj, vychádzajúci z metódy CRISPR, aplikovali vedci z oboch inštitútov na potláčanie množenia RNA vírusu SARS-CoV-2 v laboratórnom prostredí.

Ilustračná snímka. FOTO TASR – Roman Hanc

Ústrednou časťou objavu je programovaný enzým CRISPR-Cas13b, ktorý sa pripojí na cieľové vlákno RNA, pričom zničí časť genómu vírusu zodpovednú za jeho množenie v bunkách, informovali vedci v štúdii zverejnenej vo vedeckom časopise Nature Communications.

Plán do blízkej budúcnosti

Prvé kroky vedcov putujú do laboratória, kde túto metódu otestujú na zvieratách, prípadne neskôr aj na ľuďoch v rámci klinických skúšok.

Podľa Sharon Lewinovej z Dohertyho inštitútu sa svetová pozornosť v súčasnosti zameriava najmä na vakcíny. Netreba však zabúdať, že existuje naliehavá potreba liečby pacientov na COVID-19. „Flexibilita CRISPR-Cas13 – ktorá si vyžaduje iba vírusovú sekvenciu – znamená, že budeme môcť rýchlo vytvoriť antivirotiká na COVID-19 a aj akékoľvek iné nové vírusy,“ priblížila Lewinová

Podľa profesora Mohameda Fareha z Onkologického centra Petra MacCalluma to vyzerá tak, že táto technológia môže byť účinná aj proti chrípke, ebole či dokonca HIV.