Veronika sa venuje netradičnému športu. K trénovaniu je potrebná kuchynská metla

metlobal Metlobal sa hrá aj na Slovensku. Foto Ondřej Hujňák European Quidditch Cup

Metlobal je pre nezasvätených stále záhadou a je naozaj inšpirovaný knižnou fantasy sériou Harry Potter. Tento netradičný kolektívny loptový šport však reálne existuje a má svojich zanietených hráčov. Zároveň je to jediný zmiešaný kontaktný šport na svete.

Pôvod tohto športu siaha do roku 2005, kedy quidditch alebo metlobal vznikol medzi vysokoškolákmi na jednej z univerzít v USA. Postupne si získal obrovský počet fanúšikov  a expandoval do Veľkej Británie a Európy. Keďže metlobalová komunita nie je veľká, je maximálne otvorená komukoľvek, kto o hru prejaví záujem. Navyše sa tento mladý šport ešte len vyvíja, a tak sú jeho hráči súčasťou vzácneho obdobia, v ktorom sa dajú dotvárať pravidlá a celá komunita sa iba formuje.

Veronika Mičudová (24) je úspešná študentka Inštitútu politických štúdií v Paríži, ktorá sa krátko po maturite ocitla celkom náhodou pri zrode prvého metlobalového tímu na Slovensku. Ten sa začal formovať medzi fanúšikmi hier a fantasy na festivale SlavCon. V lete 2015 vznikol prvý metlobalový tím na Slovensku – Pressburg Phantoms.

metlobal, Mičudová
Metlobal je inšpirovaný knižnou fantasy sériou Harry Potter. Foto Ondřej Hujňák

Počas letných prázdnin po maturite zachytila Veronika na sociálnej sieti oznam o tréningoch metlobalu v Sade Janka Kráľa v Bratislave. Nedokázala si ani len predstaviť, ako sa čosi také dá hrať a zvedavosť ju pritiahla na jeden z tréningov. Prišla spolu s kamarátkou, ktorú síce netradičná hra nenadchla, no Veronika sa na tréningu cítila príjemne, a tak sa počas prázdnin ešte niekoľkokrát vrátila. Keďže sa však chystala študovať do Francúzska, nehodlala v tréningoch pokračovať. Členovia bratislavského tímu jej ale nenápadne nasadili chrobáka do hlavy, keď spomenuli, že trénovať by mohla aj v Dijone, kde metlobalový tím už existuje.

Po pár mesiacoch na novej škole ovládla Veroniku opäť zvedavosť zmiešaná s potrebou objaviť a spoznať aj iný typ ľudí, ako univerzitných študentov, s ktorými sa každodenne stretávala. V jednej chvíli tak spontánne napísala miestnemu metlobalovému klubu. Malý lokálny klub ju okamžite pozval na tréning a prijal zahraničnú študentku s nadšením. „Veľmi sa tešili, že prišiel niekto nový, niekto zo zahraničia a niekto, kto už metlobal aspoň trochu hrával. Naozaj ma očarilo toto kamarátske prijatie. Ocitla som sa medzi rovesníkmi, ktorí mi ochotne venovali pozornosť  a pomohli mi preniknúť do celkom iného sveta, mimo univerzitu. Spoznala som vďaka nim odlišný jazyk, súčasný slang a objavila mesto z pohľadu domácich,“ pochvaľuje si Veronika.

metlobal, Mičudová
Veronika hrala metlobal vo viacerých kluboch Európy. Foto Ondřej Hujňák