„Ešte sme nevyhrali?“ pýta sa zachránená babka, ktorá po záplavách zostala bez rádia. Katastrofa na Ukrajine pokračuje míľovými krokmi

Záplavy v Chersonskej oblasti po pretrhnutí Kachovskej priehrady. V nebezpečnestve sú ľudia aj zvieratá. Zdroj FOTO Sloboda zvierat

Posledný rok a pol prežívajú obyvatelia Chersonu a okolitých obcí hrôzu za hrôzou. Najskôr zažili krutosť ruskej okupácie, ktorú vystriedala nádej z oslobodenia. Šťastné dni však netrvali dlho, museli sa totiž naučiť žiť s každodenným ostreľovaním. Napokon ich pred pár dňami vydesili záplavy zo zničenej Kachovskej priehrady.

„Konečne suchá zem!“ hovoria s úľavou pre denník Ukrajinska pravda evakuovaní obyvatelia Chersonu, ktorých z domovov vyhnali záplavy. Len z Chersonu bolo za dva dni evakuovaných vyše dvetisíc ľudí.

V Chersone na pravom brehu už „plávajú“ viaceré mestské časti, voda tam siaha do druhého až tretieho poschodia bytoviek. Z pravého brehu je zase počuť, ako obyvatelia volajú o pomoc z okupovaných obcí. Obojživelné vozidlá aj rôzne člny a všetko čo vie plávať sa využíva na záchranu, aby sa ľudia, domáce zvieratá a nutné veci obyvateľov dostali zo zaplavených domov preč.

Záplavy po pretrhnutí Kachovskej priehrady. Zdroj FOTO: FB Tierheim Ahlen

Nie každý je však pripravený svoj domov opustiť. Nájdu sa aj takí (najmä na najvyšších poschodiach bytových domov), ktorí odmietajú svoje byty opustiť a v zaplavených častiach naďalej zostávajú. „Dnes ráno už bola voda vo vchode. Uvedomila som si, že sa môžem stať jej väzňom. V poslednej dobe som bývala v dome so susedom na prvom poschodí len ja,“ vraví Maryna. „Ozaj, ešte sme nevyhrali?“ pýta sa ďalšia zo zachránených dôchodkýň Marina a dodáva: „Druhý deň bez rádia je mi ťažko…“ Pani v rokoch prvú výzvu na avkuáciu odmietla, záchranárom zo štvrtého poschodia kričala, že nemôže odsíť, lebo má ešte desať mačiek, ktoré nemôže opustiť. Evakuovať sa nechala, až keď záchranári prisľúbili pomoc aj s jej domácimi miláčikmi. „Hlavné je, že moje zvieratá sú v poriadku,“ dodáva.

Záplavy v Chersone. Zdroj FOTO: Sloboda zvierat

Oleg a Serhii, ktorí sa pred vojnou venovali preprave ľudí cez rieku Dneper, teraz počas povodní zachraňujú ľudí zo zatopených oblastí. „Rusi evakuovali len svojich, mali tam veliteľské a pozorovcie stanoviská. Obyčajní ľudia zostali opustení vo svojich príbytkoch,“ hovoria. Od rána do večera 7. júna sami evakuovali zo striech domov zo zatopeného Potemkinovho ostrova 16 ľudí. „Teraz je tam voda všade, vidno len vrcholy stromov a strechy,“ vraví Oleg, ktorý je bývalý námorník, 12 rokov slúžil na ybárskych lodiach. Dneper pozná dokonale, čo je pri záchrannej akcii obrovskou výhodou. „Čakali sme, že nebude toľko vody, ale stále sa valí,“ vraví Oleg, ktorý pred ruskou okupáciou aj podnikal, no jeho podnik počas oslobodzovania Chersonu vyhorel a teraz je už zaplavený. Napriek tomu nestráca optimizmus. „Obyvteľov Chersonu neviete prekvapiť,“ dodáva pred ochodom na ďalšiu záchrannú akciu.

Záplavy v Chersone. Zdroj FOTO: FB MaiK Schultz

„Včera v noci som sa zobudil, že v dome niečo robí hluk. Vstal som z postele a voda už bola v dome. Dvere sa nedali otvriť, bolo treba rozbiť okno, po rebríku sme vyliezli k dcére a zaťovi na druhé poschodie,“ vraví zachránený muž Ivan z ostrovov, ktoré boli od vypuknutia vojny pod ruskou okupáciou. Jeho dcéra Lilia vraví, že často navštevovala svojich blízkych na okupovanom území a nosila im jesť. No keď sa tam vybrala vlani pred oslobodením Chersonu, zostala tam „uväznená“, lebo spojenie s pevninou zostalo pre civilistov uzavreté. Teraz, po niekoľkých mesiacov návratu do Chersonu, jej nevadí ani kontrola bezpečnostnách zložiek. „Len nech kontrolujú! My sa ničoho nebojíme. Doplávali sme domov,“ vraví s nadšením.

Vvyliata voda z pretrhnutej nádrže zaplavuje územia. Zdroj FOTO: FB OUEL

Voda zo zničenej Kachovskej priehrady zatopila 600 kilometrov štvorcových Chersonskej oblasti, uviedol jej šéf Oleksandr Prokudin. Z toho 68 percent je podľa neho na Rusmi okupovanom ľavom brehu rieky Dneper. Podľa Inštitútu pre štúdium vojny záplavy spôsobené výbuchom elektrárne Kachovka zničili mnohé opevnenia prvej línie ruských jednotiek na ľavom brehu Dnepra v Chersonskej oblasti a prinútila vojakov aj s technikou ustúpiť z miest, ktoré predtým používali na ostreľovanie mesta Cherson a ďalších obcí. Priemerná hladina rieky dosahuje 5,61 metra.

Záplavy po pretrhnutí Kachovskej priehrady. Zdroj FOTO: FB Tierheim Ahlen

K pretrhnutiu Kachovskej priehrady došlo 6. júna. Valiaca sa voda odvtedy ohrozila tisíce ľudí, mnohé obce Chersonskej oblasti sú odvtedy zaplavené, prebieha evakuácia ohrozených ľudí. Vodná elektráreň nachádzajúca sa neďaleko Záporožskej jadrovej elektrárne je zničená. V. Zelenskyj vyhlásil, že za situáciu sú zodpovedné ruské jednotky, ktoré mali vykonať vnútornú detonáciu štruktúr Kachovskej vodnej elektrárne. Rusi vinu popierajú, z pretrhnutia priehrady obviňujú ukrajinské zložky.

Kachovská priehrada Zdroj FOTO: FB Nadiia Nadiia

Kachovská priehrada je vodná nádrž, ktorá bola vybudovaná v 50. rokoch minulého storočia na rieke Dneper na južnej Ukrajine. Je prezývaná aj Kachovské more. Leží na území Chersonskej, Dnepropetrovskej a Záporožskej oblasti. Má rozlohu 2155 km. Svojou rozlohou je druhá najväčšia na Ukrajine. Je posledným stupňom Dneperskej kaskády. Její hlavný význam je v zavlažovacích systémoch, které prvádzajú vodu do oblastí južnej Ukrajiny a na Krym.

Voda z Kachovskej priehrady však chladí najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe. Zničenie priehrady by nemalo mať bezprostredný vplyv na bezpečnosť Záporožskej jadrovej elektrárne. Reaktory sú odstavené, voda na chladenie je zaistená.

Poloha priehrady na mape. Zdroj FOTO: wikipedia.org

O útoku na Kachovskú priehradu sa hovorilo už od minulého roka. Ukrajinský prezident pred časom povedal, že Rusko na ňu plánuje zaútočiť, aby zatopilo Cherson a neďaleké obce. Kremeľ naopak prehlasoval, že na priehradu chcú zaútočiť samotné ukrajinksé jednotky.