Slovensko sa ocitlo na nelichotivom zozname. Má len 12 priečok a vládnuť mu majú budúci autokrati

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Spravodajské médium Politico zostavilo pri príležitosti výročného stretnutia Svetového ekonomického fóra v Švajčiarsku zoznam mužov a žien, ktorých označili za budúcich autokratov alebo diktátorov. V zozname sa umiestnilo aj Slovensko.

Lídri, obchodní titáni, filantropi a celebrity prichádzajú do švajčiarskeho lyžiarskeho mesta Davos, aby tu diskutovali o osude sveta a uzavreli dohody na výročnom stretnutí Svetového ekonomického fóra, ktoré sa koná od 15. do 19. januára. Tohtoročnou témou fóra má byť „Obnovenie dôvery“. Ako uvádza portál, aj keď od začiatku vojny na Ukrajine má Rusko na fóre menšie zastúpenie, „na zozname hostí v Davose je stále veľa potenciálnych autokratov, diktátorov, násilníkov, vydieračov, obchodníkov s biedou a politických vyvrheľov.“ Médium vytvorilo ich zoznam, pričom v zozname sa na 7. priečke umiestnilo aj Slovensko.

1. Javier Milei, argentínsky prezident: Je známy tiež ako argentínsky Donald Trump alebo „šialenec“. Ako uvádza Politico, má fanatických podporovateľov a politika, ktorú hlása, sa stala znepokojujúcou, odkedy bol zvolený za prezidenta druhej najväčšej ekonomiky Južnej Ameriky. Otázkou je, ako ďaleko Milei zájde pri plnení svojich predvolebných sľubov, ktoré zahŕňali napríklad zatvoriť argentínsku centrálnu banku a upustiť od pesa. Al Capone bol preňho hrdinom, pápeža Františka nazýva „špinavým ľavičiarom“. Klimatické zmeny považuje za hoax.

2. Mohammed bin Salman, saudský korunný princ: Podľa spravodajského webu a na základe informácií amerických služieb mal osobne nariadiť vraždu novinára Washington Post Džamála Chášukdžího na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule v roku 2018.

3. Jared Kushner, zakladateľ spoločnosti Affinity Partners: Má veľmi blízko k Trumpovi, počas pôsobenia v úrade pôsobil ako hlavný poradca bývalého prezidenta a využil svoje pôsobenie v Bielom dome na vybudovanie lukratívnej poradenskej kariéry zameranej najmä na Blízky východ. Kushnerova súkromná investičná spoločnosť Affinity Partners je z veľkej časti financovaná prostredníctvom krajín Perzského zálivu. To zahŕňa investíciu vo výške 2 miliárd dolárov zo Saudského verejného investičného fondu vedeného bin Salmanom.

4.  Ilham Alijev, prezident Azerbajdžanu

5. Čínsky premiér Li Čchiang

6. Paul Kagame, rwandský prezident

Stretnutia Svetového ekonomického fóra sa koná v švajčiarskom Davose. Zdroj FOTO: pixabay.com

7. Robert Fico, slovenský premiér: Politico píše o slovenskom premiérovi, že vstal z politického popola. „Jeho strana Smer viedla kampaň priateľskú k Putinovi a zaviazala sa ukončiť všetku vojenskú podporu Ukrajine,“ uvádza portál, ktorý rebríček zostavil a dodáva: „Slovenské súdy stále riešia viaceré prípady organizovaného zločinu z obdobia, keď bol Smer naposledy pri moci, do ktorých boli zapojení oligarchovia, ktorí údajne profitovali zo štátnych zákaziek.“

8. Katalin Novák, prezidentka Maďarska: „človek by si myslel, že Novák bude vzhľadom na svoj pôvod priekopníckou feministkou, ktorá sa snaží inšpirovať ženy, aby siahli po hviezdach. Ale je hrdinom proti potratom, rovnosti a feminizmu,“ uvádza spravodajský web. 

9. Hun Manet, kambodžský predseda vlády

10. Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim al-Thani, katarský predseda vlády

11. Andrzej Duda, poľský prezident: „Duda je muž včerajškaAko posledný kandidát z poľskej nacionalistickej strany Právo a spravodlivosť, ktorá bola minulý rok zvrhnutá z úradu, sa Duda drží svojej vlastnej dôležitosti a robí všetko, čo je v jeho silách, aby pôsobil proti vláde vedenej Donaldom Tuskom tým, že ukrýval odsúdených zákonodarcov,“ zdôvodňuje portál.

12. Amin Nasser, generálny riaditeľ spoločnosti Aramco