Nikita Slovák: Celé desaťročia sa mlčalo o tom, že zverstvá na Slovákoch nepáchali Nemci, ale samotní Slováci

Alexander Mach, politik, hlavný veliteľ Hlinkovej gardy, podpredseda vlády a minister vnútra v období vojnovej Slovenskej republiky (1939-1945). Za zločiny proti ľudskosti, roku 1947 odsúdený na 30 rokov väzenia. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Nedrží to pokope, všetky tie mŕtvoly zamurované v základoch našej štátnosti. Všetky tie klamstvá, ktorými nás kŕmili v škole. Všetky tie dohody, zabezpečujúce, aby sa zločinci vyhli trestom. Ulice pomenované po vojnových zločincoch, arizátoroch, vysoko postavených komunistoch. A do toho ťažko stráviteľná kaša, ktorou nás kŕmili na dejepise.

Smútili sme a spomínali na zverstvá, ktoré sa udiali v Kremničke a Nemeckej. Ale celé desaťročia sa mlčalo o tom, že tie zverstvá nepáchali Nemci, ale Slováci, členovia pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy. Oni vymysleli strieľanie detí, aby sa im deti raz nechceli pomstiť, vymysleli aj pálenie obetí vo vápenke, lebo nestíhali pochovávať. A podľa očitých svedkov bolo mnohým nemeckým vojakom z ich konania zle.

Mnohí z gardistov prebehli, začlenili sa pred koncom vojny do sovietskej armády a po vojne víťazoslávne mávali bumážkami. Bolo súdených a odsúdených len zopár gardistov. Potomkovia arizátorov a gardistov zohrali svoju úlohu aj v disente, ľudácki historici sa víťazoslávne vrátili po vojne a rozdávali nám rozumy.

Nemecká. Zvyšky vápennej pece, kde nacisti v spolupráci so slovenskými oddielmi Hlinkovej gardy páchali popravy stoviek nevinných ľudí – mužov, žien aj detí. Popravy tu prebiehali tajne. Popol a zvyšky spálených tiel hádzali do rieky Hron. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Napriek tomu, že sme boli desaťročia obsadení sovietskou armádou, komunisti zas šírili lož o osloboditeľoch, z ktorej sa stala štátna doktrína. Zaostalý štát s nízkou hospodárskou výkonnosťou priživujúci sa na hospodárskom spoločenstve RVHP už vtedy žil len zo surovín, ktorými krajina oplývala. Skoro všetky veľké továrne mu po revolúcii vybudovali Američania, počas vojny ho zásobovali strojmi, zbraňami, jedlom, dokonca aj surovinami. Napriek tomu sú dnes USA najväčším nepriateľom Ruska.

Každý chudobný a zaostalý štát musí mať nepriateľa, ktorý je vinný za všetky hospodárske neúspechy. A tak sa opäť zabúdalo, tak ako sme zabudli na idealistov z Interhelpo, ktorí predali majetky a vycestovali pracovať do vysnívaného Sovietskeho zväzu, kde skončili okradnutí a zbití v lágroch, tak sme zabudli na desiatky tisíc obetí, ktoré Rusi odvliekli na práce po druhej svetovej vojne.

Aby toho nebolo málo, k všeobecnému marazmu sa pridala aj slovenská cirkev, ktorej poprední kňazi kolaborovali najprv s ľudákmi, potom s komunistami a mali taký vplyv, že dokázali z lona cirkvi vypudiť aj obľúbeného biskupa Bezáka.

Ja milujem svoju vlasť, preto neustále upozorňujem na tieto klamstvá, aby sme raz postavili veľkú silnú budovu, bez mŕtvol v základoch, aby sme poznali svoje dejiny a to, kto bol naozaj velikán. A aby si nás nedovolili klamať. Keby americký politik alebo politik ktorejkoľvek demokratickej krajiny zrámoval semafor na mieste, kde je povolená štyridsiatka a ušiel by z miesta činu, videli by sme ho v oranžovom väzenskom úbore zametať chodníky. A ja verím, že ešte budeme demokratický štát.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér a scenárista