Ruskí veteráni budú učiť žiakov v školách, ako bojovať, ukrajinské lekárky čaká nástup do armády. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?

72-ročnú Inu už Rusi tiež oslobodili - od akéhokoľvek majetku. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Kim Čong-un prvýkrát po štyroch rokoch opustil Severnú Kóreu a prišiel svojím obrneným vlakom rokovať do Ruska. Na stretnutí dvoch vodcov má podľa informácií New York Times Putin od Kima žiadať delostrelecké granáty a protitankové strely, severokórejský vodca zrejme bude chcieť technológie pre satelity a ponorky s jadrovým pohonom, ale aj potravinovú a energetickú pomoc. Kremeľ pred schôdzkou Kima s V. Putinom odkázal do USA, že ho nezaujímajú hrozby Washingtonu, aby Rusko nekupovalo severokórejské zbrane.

Ukrajinky s lekárskym či farmaceutickým vzdelaním budú musieť od 1. októbra nastúpiť do armády. Na rozdiel od ukrajinských mužov vo veku 18-60 rokov ale nebudú mať zakázané vycestovať z Ukrajiny, kým nedostanú povolávací rozkaz. Podľa Sky News to oznámil F. Venislavskyj, poslanec ukrajinského parlamentu a člen tamojšieho premenného výboru pre národnú bezpečnosť, obranu a tajné služby. Obmedzenie vycestovať do zahraničia sa bude vzťahovať len „na ženy, ktoré už boli zmobilizované“. Venislavskyj dodal, že nateraz nie je v pláne žiadne rozšírenie povinnej mobilizácie na ukrajinské ženy.

Ukrajinksý MiG nad bojiskom. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Ukrajinský prezident V. Zelenskyj povedal, že Putin má na svedomí smrť J. Prigožina, vodcu ruskej žoldnierskej skupiny. Ten zahynul koncom augusta pri páde lietadla. „Skutočnosť, že zabil Prigožina – aspoň teda, takú informáciu máme všetci, žiadnu inú – tiež svedčí o jeho racionalite a o slabosti,“ povedal Zelenskyj. Svoje tvrdenie však nepodporil nijakými dôkazmi. Kremeľ označuje za „absolútnu lož“ tvrdenia, že by mal Putin niečo spoločné so smrťou Prigožina a ďalších popredných vagnerovov, ktorí boli na palube havarovaného lietadla.

Ruskí vojaci, ktorí sa vrátia z vojny na Ukrajine, by sa mali stať učiteľmi v školách. Taký je návrh tamojšieho ministerstva školstva, ktorý hovorí o tom, že po návrate z frontu by veteráni mali prejsť učiteľským minimom, aby mohli žiakov v školách vyučovať nový predmet zameraný na vojenský výcvik. V rámci neho majú napríklad chodiť žiaci na exkurzie do vojenských útvarov. Tento predmet si vraj vyžaduje ľudí z praxe. Už teraz sa deti v školách učia napríklad aj to, ako sa bojuje s granátmi, zbraňami aj dronmi.

Nabíjanie Bradleyho. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Ruský generál Sergej Surovikin, ktorý bol považovaný za jedného z najdôležitejších spojencov Jevgenija Prigožina pri jeho spore s ruským vojenským vedením a ktorý sa na verejnosti neukázal od júnovej vzbury vagnerovcov, bude viesť koordinačný výbor Spoločenstva nezávislých štátov pre otázky protivzdušnej obrany. Ide o regionálnu medzivládnu organizáciu. Surovikin bol veliteľom ruských inváznych síl na Ukrajine od októbra 2022 do januára 2023. V polovici augusta ho podľa mediálnych správ odvolali z postu veliteľa ruských vzdušno-kozmických síl.

NATO pripravuje na budúci rok najväčšie spoločné cvičenie s názvom Steadfast Defender od čias studenej vojny. Prebehnúť má na jar 2024 v Nemecku, Poľsku a pobaltských krajinách. Cvičenia budú zahŕňať až do 700 leteckých bojových vzletov a desiatky manévrov lodí. Vyše 40-tisíc vojakov v rámci nich precvičí scenár odrazenia agresie proti jednému z členov aliancie. Cvičenia majú okrem iného ukázať Moskve, že NATO je pripravené v prípade potreby bojovať. 

Aj tento úlomok vybrali zdravotníci ranenému z tela. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Minulý víkend sa v Rusku a okupovaných regiónoch na Ukrajine uskutočnili regionálne voľby. Voliči v 21 oblastiach priamo rozhodovali o gubernátoroch a obyvatelia Moskvy si volili primátora. Tým sa opätovne stal Sergej Sobjanin. Najväčším favoritom vo voľbách bola strana Jednotné Rusko prezidenta Vladimira Putina. Hlasovanie prebehlo aj v Doneckej, Luhanskej, Cherskonskej a Záporožskej oblasti na Ukrajine, ktoré Moskva vlani anektovala. Podľa odborníkov boli tieto voľby pre Rusko dôležité, aby udržalo klamnú predstavu o normálnosti aj napriek tomu, že Kremeľ nemá anektované územia úplne pod kontrolou.