Prišiel čas zaútočiť, hovorí moderátor ruskej štátnej televízie. Medzi krajinami, ktorým sa vyhráža, je aj Slovensko

Vladimir Putin a Vladimir Solovjov. Zdroj FOTO: Twitter

Rozhodnutie spojencov Kyjeva poskytnúť Ukrajine tanky nahnevalo jedného z najaktívnejších šíriteľov ruskej propagandy – moderátora ruskej štátnej televízie, Vladimira Solovjova. 

Ten je známy svojimi vyjadreniami „bez servítky“. A smeruje ich najmä voči tým, ktorí majú opačný nýzor ako on.

Najnovšie sa vyhráža krajinám takzvanej „tankovej koalície“, ktoré označil za legitímne ciele, a vyzval ruskú armádu, aby na nich zaútočila.

Medzi krajinami, ktoré mu ležia v žalúdku, spomenul aj Slovensko, ktoré však zatiaľ Ukrajine žiadne tanky nedodalo. Dokonca oficiálne ani tieto vojenské vozidlá neponúklo. „Niekoľko krajín oznámilo, že dodajú Ukrajine tanky. Podľa mňa to znamená, že nám tieto štáty vyhlásili vojnu. Týchto osem krajín sú pre nás legitímne vojenské ciele. Nie je dôvod na obavy, prišiel čas zaútočiť,“ uviedol Solovjov.

V televíznej debate okrem iného zaznelo, že Poliaci, Nemci, Slováci a ďalšie krajiny pochopia, že „toto už nie je sranda“, keď pocítia vojnu na vlastnej koži.

​Solovjov sa konkrétne Slovensku za jeho vojenskú podporu Ukrajine vyhrážal viackrát

Tankovú koalíciu, o ktorej hovoril americký minister obrany Lloyd Austin, totiž tvorí Nemecko, Poľsko, Kanada, Portugalsko, Španielsko, Nórsko, Dánsko a Holandsko. To sú krajiny, ktoré Ukrajine dodajú moderné bojové tanky.

Minister obrany Jaroslav Naď koncom januára síce pripustil, že Slovensko je ochotné dodať Ukrajine svoje tanky ruskej výroby T-72, no iba v prípade, že za nich dostane okamžitú náhradu v podobe modernejších strojov Leopard 2. Slovensko si od Nemecka zatiaľ prevzalo iba jeden takýto tank.