Mnoho súčasných rozvinutých štátov vrátane Slovenska bude mať o polstoročie populáciu menšiu o tretinu až polovicu. Dôvodov je viacero, no ten najhlavnejší je, že klesá záujem o deti.
Mnoho žien sa obáva, že im dieťa zabráni v kariérnom raste, preto sa materstvu vyhýba, kým im nezačnú tikať biologické hodiny. A áno, niektorým sa stane, že materstvo už ani nestihnú. Potvrdzuje to aj štúdia od demografického ekonóma Lymana Stonea z minulého roka, podľa ktorej mladé ženy odsúvajú čas na materstvo kvôli túžbe osobnostne rásť a sústrediť sa na kariéru. V tomto smere nayvše platí, že čím viac sú ženy finančne viac zabezpečené, tým menej cítia vôbec aj potrebu partnerstva. Nemenej dôležitý vplyv na otázky rodičovstva má aj čas, ktorý chcú ako rodičia svojim deťom venovať. Kým v roku 1965 matky v rozvinutých krajinách trávili aktivitami so svojimi deťmi hodinu denne, v roku 2018 to už boli tri hodiny, v Južnej Kórei dokonca štyri, informuje týždenník Trend. Ďalším problémom dnešnej doby je, že u mladých ľudí klesá aj záujem o sex. Podiel 18- až 24-ročných mužov, ktorí uviedli, že v minulom roku nemali žiadnu sexuálnu aktivitu, sa zvýšil z 19 na 31 percent, uvádza analýza General Social Survey z roku 2020. Podľa nej vzrástol aj počet mladých žien, ktoré sa definujú ako LGBT, a to zo 16 na 31 percent.
Kým v uplynulých storočiach platilo, že počet ľudí na planéte bude rásť, kým nepresiahne produkciu potravín, čoho následkom bude hladomor a katastrofy, v posledných rokoch sa situácia obracia a populácia v mnohých krajinách sveta sa začala prudko zmenšovať.
Najnovšie štatistiky vývoja talianskej populácie poukazujú na to, že počet narodených detí v roku 2023 klesol v tejto krajine na najnižšiu úroveň od roku 1861. Pôrodnosť sa prepadla na úroveň 1,2 dieťaťa na ženu. Realitou je, že počet úmrtí je takmer dvojnásobný ako počet narodení. Podobná situácia je aj v Japonsku a zdá sa, že jedna z najhorších je v Južnej Kórei, kde počet narodených detí na ženu klesol už na 0,72. Rovnaký scenár sa pritom očakáva v oboch už spomínaných krajinách.
Populačná kríza je vo svete taká rozbehnutá, že ak to takto pôjde ďalej, štátom hrozí, že ich sociálne funkcie skolabujú. A týka sa to rovnako aj Slovenska. Už z údajov Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 vyplynulo, že Slovensko má v tomto smere dlhodobo klesajúci trend. Prieskumy ukazujú, že kým u žien narodených v 40. rokov minulého storočia sa priemerný počet detí pohyboval nad hranicou 2,5 dieťaťa, v generáciách zo 60. rokov približne 2,2 dieťaťa, u generácie o desať rokov neskôr ide približne o 1,84 dieťaťa a u generácií 1980 už len o 1,71 dieťaťa.
Výpadok rastu populácie rozvinutých krajín majú na istý čas zachraňovať Konžská demokratická republika, Egypt, Etiópia, India, Nigéria, Pakistan a Filipíny. Nie však nadlho. Odhady inštitútu CEPAM patriacej pod Európsku komisiu naznačujú, že svetová populácia dosiahne vrchol tesne pod úrovňou desať miliárd ľudí okolo roku 2070. Podľa Trendu v dôsledku populačnej krízy bude ekonomika zažívať krušné časy, veľká časť rozpočtových výdavkov sa presunie na penzie a zdravotné systémy, ktoré budú starnúci voliči čoraz viac preferovať. Budú však míňať aj zo svojich úspor a súčasné obdobie „nadbytku úspor“ sa skončí. Následkom by podľa ekonómov mala byť trvalo vyššia inflácia, vyššie úrokové sadzby a ekonomický rast sa spomalí.
- Tvrdí, že je pokrvný príbuzný Abrahama Lincolna. Herec Tom Hanks v mladosti sníval aj o tom, že sa raz stane kozmonautom
- Nikita Slovák: Dnešná koalícia nemá plán. Teda, ak nepočítame plány na ich osobné zbohatnutie
- Hassan Nasrallah pošpinil islam a v láske k susedom to spackal. Vlastní z neho urobia mučeníka, ale bol to babrák
- Medzietnické problémy na Ukrajine: V posledných rokoch je problém jazykovej identity obzvlášť naliehavý
- Rusi do vojny nasadzujú už aj zvieratá, na fronte prebieha experiment s vlčicami. Čo ešte priniesol týždeň vojny?
- Pôda pod Arktídou začína byť pekelne horúca. Rusko tvrdí, že je v zóne jeho záujmov a patrí jemu, NATO reaguje