Dopravu zadarmo mnohí Ukrajinci u nás zneužívali, ministerstvo im to rázne stoplo. Budú však platiť výnimky

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: Archív red

Od prvého júla sa menia podmienky cestovania pre Ukrajincov, ktorí prišli na Slovensko. Doteraz mali umožnenú bezplatnú prepravu autobusmi aj vlakmi. Po novom to bude inak.

“Dôvodom týchto zmien je to, že za posledné týždne, pomaly až celý mesiac, sme sledovali, že tento systém je zneužívaný. Nebude umožnená bezplatná preprava tým, ktorí budú mať opakovaný vstup na územie Slovenska, zjednodušene povedané tí, ktorí pendlovali medzi Ukrajinou a Slovenskom,” uviedol Ján Farkaš zo sekcie železničnej dopravy a dráh ministerstva dopravy.

V zahraničí funguje päťdňová lehota, počíta sa od vstupu na územie. Počas tej majú bezplatnú prepravu. Ako informoval po zasadnutí Ústredného krízové štábu Ján Farkaš, nechceli byť striktní, tak umožnili výnimky. Týkajú sa žiakov základných a stredných škôl aj so sprievodom, avšak len počas dní vyučovania. Bezplatne budú cestovať 60 dní aj tí, ktorí dochádzajú do zamestnania, a zranení aj ťažko zdravotne postihnutí. “Bezplatná preprava bude teda platiť buď päť dní po vstupe na Slovensko, alebo päť dní po získaní statusu odídenca,” dodal Farkaš.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: Archív red

Kontrolovať to chcú na hranici vydávaním osobitných dokladov Slovak Help. Na základe toho sa pri každej kontrole prekročenia hranice zistí, či osoba pendluje alebo nie.

Z hranice sa sťahujú vládne autobusy aj sanitka

Zmeny sa týkajú aj prepravy priamo z hranice. Doteraz to zabezpečovali linky z ministerstva dopravy, po novom to prejde na regionálnych dopravcov. “V prípade, že sa situácia zmení, ministerstvo dopravy má za úlohu operatívne zabezpečovať túto kapacitu. Budeme držať pohotovosť. V prípade, že sa niečo zmení, budeme opäť s krízovým štábom alebo ministerstvom dopravy rokovať,” priblížil Martin Miškovský z odboru cestnej dopravy ministerstva dopravy.

Na hranici už nebude ani sanitka, ktorá je momentálne k dispozícii jedna. V prípade potreby garantuje ministerstvo zdravotníctva príchod do 10 minút, rovnako ako aj pre ostatných občanov Slovenska.