Lída mala pred sebou rozprávkovú kariéru, no Hollywood odmietla. Život jej poznačil kontroverzný vzťah

Líde ležali muži pri nohách. Zdroj FOTO: FB IČ

Ľudmila Babková bola ženou, ktorej podľahol takmer každý muž. Legenda, ktorú televízny svet pozná ako Lídu Baarovú, bola vraj „najkrajšou ženou, akú kedy videli“. Český režisér O. Vávra o nej povedal, že „jej krása pravdepodobne zaslepila každého muža, ktorý sa s ňou stretol“. Svet jej ležal pri nohách, dostala herecké ponuky dokonca z Hollywoodu, no odmietla ich, čo neskôr trpko oľutovala.

Narodila sa 7. septembra 1914 v Prahe, kde aj vyštudovala herectvo na konzervatóriu. Prvú filmovú rolu získala v českom filme už ako 17-ročná. Niet divu, herectvo bolo v ich rodine vrodené, na divadelných doskách vystupovala jej mama (operná speváčka), ale aj jej sestra Zorka Janů. Po tom, čo bol objavený jej herecký talent, opustila Prahu a presťahovala sa do Berlína. Tam v roku 1935 zažiarila vo filme Barcarole, ktorými ohúrila nielen divákov, ale aj hollywoodskych filmových tvorcov, od ktorých dostala niekoľko pracovných ponúk. Tie však odmietla. „Mohla som byť slávna rovnako ako Marlene Dietrich,“ povedala o sebe L. Baarová.

V roku 1940 bola Baarová na titulke Kinorevue. Zdroj FOTO: FB

V Berlíne sa zasnúbila s hereckým kolegom Gustavom Fröhlichom, no netrvalo dlho a čoskoro sa stala milenkou vtedajšieho nemeckého ministra propagandy Josepha Goebbelsa. Ich vzťah však hlboko poburoval samotného Hitlera, ktorý sa snažil udržať manželstvo Goebbelsa a jeho ženy Magdy a tak Baarovú nechal z krajiny vyhostiť. Goebbels s Lídiným odchodom nesúhlasil, ponúkol Hitlerovi svoju rezignáciu a chcel odísť, to však bolo pre vodcu neprijateľné.

Na konci vojny znova utiekla do Nemecka, no americké orgány ju vrátili späť a Lída bola vyšetrovaná a väznená za kolaboráciu. Vďaka kamarátstvu s Jánom Kopeckým, ktorý bol príbuzným prominentného politika v povojnovej československej vláde, sa z väzenia dostala a Kopeckého si vzala za muža. Založili si bábkové divadlo, s ktorým ušli do Rakúska. Odtiaľ ako prvý emigroval do Argentíny Kopecký, Líde sa to podarilo až neskôr. V Argentíne však žila v extrémnej chudobe, preto sa rozviedla a odišla do Talianska, kde sa objavila napríklad aj vo Felliniho filme Vitelloni. V roku 1969 sa vydala za rakúského lekára Kurta Lundwalla.

Narodila sa ako Ľudmila Babková, k menu Baarová ju inšpiroval rodinný priateľ. Zdroj FOTO: FB MG

Lída Baarová, ktorá trpela Parkinsonovou chorobou, zomrela v roku 2000 v Salzburgu, kde žila sama na statku. Jej popol bol uložený v Prahe, kde odpočíva vedľa svojich rodičov a sestry Zorky. Meno Baarová bolo Lídiným umeleckým menom, ku ktorému ju inšpiroval rodinný priateľ.