Starnutie ovplyvňuje niekoľko faktorov. Jedným z nich, určite dosť významným, je bezpochyby strava, ktorú každý deň prijímame. To, čo máme na tanieri a čo pijeme, ovplyvňuje naše zdravie, ale podľa najnovších vedeckých zistení strava ovplyvňuje aj rýchlosť starnutia organizmu.
Vedecký tím z Libera Università Mediterranea priniesol štúdiu, ktorá sa zamerala na stravu človeka a jej vplyv na biologický vek človeka. Výsledky svojich zistení následne vedci publikovali v American Journalof Clinical Nutrition. Štúdia poukazuje na to, že k rýchlejšiemu biologickému starnutiu človeka prispieva konzumácia ultra-spracovaných potravín. Ako uvádza tn.cz, k tým patria napríklad mrazené polotovary, balené pečivo, instantné polievky, ale aj cereálie, ktoré sú označované ako „zdravé raňajky“. Simon Espositová, autorka štúdie, zdôraznila, že chemicky spracované potraviny majú jednak negatívny dopad na zdravie, no zásadne vplývajú na biologický vek organizmu (ten bol u veľkej časti dospelých účastníkov štúdie vyšší ako ich skutečný vek).
Takzvané ultra-sparcované potraviny sú tie, ktoré prešli zásadným mechanickým či chemickým spracovaním. Sú to rôzne jedlá, ako napríklad niektoré sladkosti či polotovary, do ktorých sa pridáva väčšie množstvo aróm, farbív, umelých sladidiel, dochucovadiel a majú často aj vysoký obsah cukru, soli a tuku. Ide o potraviny zbavené svojej výživovej hodnoty a obsahujú mnoho pridaných zložiek, môžu sa skladovať dlhšiu dobu. Problémom je aj to, že sú často balené v plaste, z ktorého sa môžu uvolňovať toxické látky. Ľudia po nich zvyčajne siahajú preto, lebo šetria čas a sú jednoduché na prípravu.
Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo v roku 2022 odporúčania pre stravovanie a výživu, kde medzi ultra-spracované potraviny zaradilo napríklad sýtené nápoje, sladké a slané balené pochutiny (chipsy, krekry, čokolády, cukríky), balené pečivo, raňajkové cereálie, margaríny a nátierky, tavený syr, energetické nápoje, sladené mliečne nápoje, sladené ovocné jogurty a ovocné nápoje, mäsové nugetky a kuracie výrobky, hotové jedlá a polotovary, klobásy, párky, instatné polievky a omáčky.
Okrem toho výsledky inej štúdie zo začiatku tohto roka ukazujú, že ultra-spracované potraviny u človeka, ktorý ich často konzumuje, vyvolávajú až 32 zdravotných problémov, medzi ktoré patria napríklad depresia, rakovina, ochorenia srdca a pľúc, problémy so spánkom, cukrovka, astma, obezita, hyperglykémia. Ako uvádzajú tvnoviny.sk, časté konzumovanie ultra-spracovaných potravín je spojené s vyšším rizikom predčasnej úmrtnosti z akejkoľvek príčiny až o 21 percent. Pri úmrtiach na srdcové ochorenia bolo toto riziko vyššie až o 66 percent.
- Nikita Slovák: Šaško posiela lekárov na nútené práce, Šimkovičová chce nových umelcov z radov hobby výtvarníkov
- Jeden autoritatívny režim padol, druhý začal ovládať Sýriu. Ľud v Damašku jasá, Európu čaká ďalšia vlna migrácie
- To najlepšie z našej kuchyne. Pozrite sa, ktoré slovenské jedlá ocenili svetoví gurmáni
- Okrem upadajúcej ekonomiky majú ďalší problém. V Rusku prudko vzrástol alkoholizmus, ľudia sa upíjajú k smrti
- Maďarsko sa teší na nástup Trumpa a nového amerického ambasádora. Ten doterajší na Orbánovi nenecháva nitku suchú
- Bezpečnosť počas zlej viditeľnosti: Chodci, ktorým nebola odňatá svojprávnosť, sú povinní poznať pravidlá cestnej premávky