Maďarský premiér Viktor Orbán šokoval svojím prejavom iba neinformovaných

Maďarský premiér Viktor Orbán. Zdroj FOTO: FB OV

Viktor Orbán predniesol tradičný prejav na letnej univerzite v Baile Tusnad, ktorý pozorovatelia sledujú ako kompas zahraničnej politiky Maďarska. Vyjadrenia na tomto mieste majú väčšiu hodnotu ako príhovory v parlamente alebo vyhlásenia vlády.

Ide o prevzatie americkej tradície, keď sa mimoriadne závažné politické trendy tiež často oznamujú na akademickej pôde. Bežne to robia americkí prezidenti a nielen oni. Aj pamätný prejav Winstona Churchilla o železnej opone zaznel v r. 1946 na Westminster College v USA.

Čím Orbán prekvapil alebo neprekvapil

Prekvapení mohli byť iba tí, ktorí nesledovali jeho mocenskú a ideologickú dráhu. Orbán je premiérom a silným mužom Maďarska nepretržite od roku 2010, predtým ním bol v rokoch 1992 – 2002. V posledných rokoch zažíva vážne problémy s EÚ, kde mu vytýkajú autoritárske kroky. Dnes sa správa viac ako spojenec Ruska, menej už ako predseda vlády členskej krajiny EÚ a NATO.

Orbánov politický vývoj bol pritom rozprávkovo prozápadný. Patril k zakladateľom študentského hnutia FIDESZ, čo je akronym pre Zväz mladých demokratov, ktorý založili ako opozičnú alternatívu ku KISZ, čo bol Maďarský komunistický zväz mládeže. Môžeme teda povedať, že Orbán začínal ako liberálny antikomunista. Za jeho vládnutia prijali v roku 1999 Maďarsko do NATO.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Neskôr (pod jeho predsedníctvom) FIDESZ začal prechádzať od liberalizmu k národne-konzervatívnej orientácii. Orbán sa necháva uvádzať ako demokratický pravicový politik, ale jeho vyjadrenia hovoria o niečom inom.

Európania sa nebudú miešať s Neeurópanmi


Existujú krajiny, kde sa miešajú európske a neeurópske národy, a potom sú krajiny, kde sa miešajú len európske národy, ako tomu je v Karpatskej kotline. My nie sme mixovaný národ a ani takým nechceme byť.“

Toto nie je naša vojna

Toto nie je naša vojna. Maďarsko je členom NATO a NATO je oveľa silnejšie ako Rusko, preto Rusi na NATO nikdy nezaútočia. Je úbohé, ale pochopiteľné, že ukrajinská propaganda tvrdí opak, pretože Ukrajina chce do vojny zavliecť čo najviac krajín.“

Vojnu na Ukrajine podľa Orbána zavinil Západ, ktorý nechcel ustúpiť Rusku pri jeho žiadosti o neutralitu Ukrajiny. Podľa neho ide o konflikt dvoch slovanských národov a do toho by sa nemal nikto miešať, ani Poliaci a Česi. Je podľa neho chybou, že Západ dodáva Ukrajine zbrane, pretože „takto nie je možné vyhrať vojnu“ a „čím viac ďalekonosných zbraní budeme dodávať na Ukrajinu, tým dlhšie vojna potrvá“.

O utečencoch Orbán nehovoril, len sa v podstate pochvalne vyjadril o bývalom prezidentovi Trumpovi: „Ak by v období pred vojnou bol prezidentom USA Donald Trump a nemeckou kancelárkou Angela Merkelová, vojna by dnes nebola.“

V tom má Orbán nepochybne pravdu, Trump by Putinovi zrejme vo všetkom ustúpil a napĺňal by svoje heslo „Amerika first“, Európa a NATO by sa nachádzali na druhej až tretej koľaji.

Západ je v úpadku

Tu by mnohí dali Orbánovi aspoň čiastočne za pravdu. Severoatlantický svet podľa maďarského premiéra stráca mocenské pozície a ostáva mu len finančný kapitál a vojenská sila. Energeticky je na tom horšie ako Rusko (mal na mysli asi Západnú Európu, nie Severnú Ameriku) a k zemi ho zráža záporný demografický vývoj. Že jeho ideový spojenec – Rusko – je na tom rovnako zle, ak nie horšie, už neuvádza.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik