Medvedev rád prekresľuje hranice Ruska. Kam až zájde jeho mapka, ktorá sa stále rozpína? Aj toto priniesol vojnový týždeň

Exprezident Ruska D. Medvedev. Zdroj FOTO: FB DM

Znova vo videu prepisuje hranice. Dmitrij Medvedev, bývalý ruský prezident a zástupca Rady bezpečnosti Ruskej federácie, uverejnil video, v ktorom svetu ukázal, kam až by mala siahať mapa Ruska. Zaujímavé je, že oproti mape, ktorú zverejnil pred tromi mesiacmi na ruskom Svetovom festivale mládeže, kde usporiadal prednášku „Geografické a strategické hranice“, sa plocha Ruska opäť zväčšila. Na aktuálnom videu je pritom vidieť východ Ruska spoločne s Kurilskými ostrovmi, ktoré patria Rusku, ale ich časť si nárokuje Japonsko, píšu tvnoviny.sk. Rovnako tak na marcovej mape ešte Rusko nepohltilo celú Ukrajinu, ale Kyjev a oblasti smerom na západ boli vyobrazené ako ukrajinské, hoci počas prednášky ruský exprezident upozornil, že patrí Rusku. Jej územie nazýva „bývalou Ukrajinou“, ale aj „krajinou 404“, čo je označenie pre chybný kód neexistujúcej stránky na internete.

Členské štáty Európskej únie minulý týždeň formálne schválili začatie prístupových rozhovorov s Ukrajinou a Moldavskom, začnú sa v utorok 25. júna popoludní. Ukrajina podala žiadosť o vstup do EÚ po začiatku ruskej invázie vo februári 2022, o pár mesiacov jej bol udelený štatút kandidátskej krajiny. Vlani v novembri Európska komisia odporučila otvoriť s Ukrajinou aj Moldavskom prístupové rokovania. Otvorením rokovaní sa tieto dva bývalé sovietske štáty dostanú na začiatok procesu reforiem, ktoré musia prebehnúť, kým sa stanú členmi EÚ. Niektorí predstavitelia EÚ sa snažili urýchliť začatie prístupových rokovaní ešte pred 1. júlom, kedy sa predsedníctva v Rade Európskej únie ujme Maďarsko.

Južná Kórea zvažuje pomoc pri vyzbrojení Ukrajiny. Reaguje tak na nedávnu návštevu ruského prezidenta Vladimíra Putina v Severnej Kórei a zmluvu Ruska s KĽDR. Južná Kórea nie je spokojná s touto novou zmluvou, vzťahy na Kórejskom polostrove medzi Severom a Juhom sú aktuálne na bode mrazu a napätie v ich vzťahoch je vysoké, upozorňuje tn.cz. Juhokórejský Soul oznámil hneď po tom, keď Putin a Kim Čong-un obnovili pakt o vzájemnej obrane, ktorý už raz obe krajiny podpísali v roku 1961, že zvažuje zaslanie zbraní na Ukrajinu, na ktorej území vedie Rusko okupačnú vojnu. Putin tieto vyhlásenia Soulu vníma ako zlý krok. „Pokiaľ ide o dodávky zbraní na Ukrajinu, tak to by bola veľmi veľká chyba. Dúfam, že k tomu nepríde. Ale ak k tomu príde, urobíme rozhodnutia, ktoré sa zrejme nebudú páčiť súčasnému vedeniu Jižnej Kórei,“ povedal Putin.

Vojnový front. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Putin si stanovil nové podmienky na skončenie vojny na Ukrajine, Zelenskyj jeho rétoriku prirovnal k Hitlerovi. Ruský prezident sa minulý týžden počas prejavu k ministerstvu zahraničia vyjadril o nových podmienkach pre zastavenie vojny, ktorú vedie v susednom štáte. „K začatiu rokovania musí Kyjev stiahnuť vojská z území ovládaných Ruskom, teda z Donecka, Luhanska, Chersonu a Záporožia. Súčasne musí oficiálne upustiť od plánov na vstup do NATO,“ citovala Putina agentura RIA Novosti. Keď sa to udeje, jeho armáda vraj paľbu zastaví. Na jeho slová reagoval prezident Ukrajiny V. Zelenskyj, ktorý v rozhovore pre televíziu Sky TG24 povedal: „Putin hovorí, že sa jeho agresia zastaví. No sú to rovnaké slové, aké použil Hitler v prípade Československa. Tiež avizoval, že si vezme len jeho časť a potom přestane. Sú to historické klamstvá.“ Zelenskyj dodal: „Dnes hovoríme o štyroch ukrajinských regiónoch, ktoré Putin považuje za ruské. Ale nezaujíma ho, čo sa stane s ľuďmi, ktorí tam žijú. Toto je nová tvár nacismu.“