Za 600 eur mali prevádzači dostať chlapca z Medzilaboriec do Nemecka. Vo vlaku ich chytili policajti

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Policajti zadržali prevádzačov spolu s prevádzaným chlapcom vo vlaku. Ich zadržanie je výsledkom operatívno-pátracej činnosti príslušníkov národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii a okresného riaditeľstva Policajného zboru v Humennom.

V tomto prípade išlo o mladistvú osobu – migranta, ktorý utiekol z Centra pre deti a rodiny v Medzilaborciach. V prípade prevádzačov išlo o dvoch Afgáncov s povolením na pobyt v Rakúsku.

Do Medzilaboriec prišli z Rakúska. “Po predchádzajúcej dohode vyzdvihli mladistvého na železničnej stanici, odkiaľ pokračovali vlakom smerom na Humenné,” hovorí policajná hovorkyňa, Karolína Barinková.

Zdroj FOTO: Polícia SR

Ich cieľovou destináciou malo byť Nemecko, kde mali za 600 eur mladistvého previesť.

“Cestu im prekazili kolegovia z obvodného oddelenia Policajného zboru Koškovce. Všetkých troch zadržali vo vlaku na zastávke Hankovce (okr. Humenné),” informuje Barinková.

Vyšetrovateľ národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii aktuálne vykonáva procesné úkony a nie je vylúčené, že ich výsledkom bude obvinenie a návrh na väzbu. Chlapec bude vrátený späť do Centra pre deti a rodiny Medzilaborce.

Zdroj FOTO: red

Detský domov v Medzilaborciach je jediný na Slovensku, kde aj niekoľko mesiacov prebývajú detskí migranti. Tí sa tu učia slovenský jazyk a chodia aj do miestnej školy.

„My sme otvorené zariadenie, ktoré primárne neslúži na to, aby sme tu niekoho strážili, zadržiavali, ale práve naopak, aby sme im poskytli nejakú tú voľnosť v rámci integrácie a aby sa oni rozhodli, či na tom Slovensku chcú ostať alebo nie,“ vysvetľuje Vladimír Fejo, riaditeľ centra. Zväčša však odchádzajú. Najčastejšie vyhráva rodina.

Zdroj FOTO: red

Mnohí ale zo zariadenia utekajú. Hlavným dôvodom je nezaujímavosť našej krajiny pre mladistvých a urgencie od rodiny v zahraničí. „Je na nich vyvíjaný tlak zo strany príbuzných, ktorí ostali v domovskej krajine a tí na nich tlačia, aby predsa len išli tam, kam pôvodne išli,“ hovorí Fejo.