Koch je dodnes chybne označovaný za objaviteľa baktérie cholery. O 30 rokov skôr ho predbehol tento muž

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Taliansky anatóm Filippo Pacini izoloval baktériu Vibrio cholerae už v roku 1854. Bolo to o tridsať rokov skôr, než ju objavil nemecký lekár Robert Koch, ktorý je považovaný za zakladateľa bakteriológie. Baktériu, ktorá spôsobuje choleru, objavil Koch až v roku 1883.

Filippo Pacini sa narodil 25. mája 1812 v chudobnej toskánskej rodine, jeho otec bol miestny obuvník. Získal náboženské vzdelanie v nádeji, že sa stane biskupom. Keď mal osemnásť rokov, dostal štipendium na najuznávanejšej zdravotníckej škole, kde začal študovať medicínu. Tam sa naučil všetko potrebné z anatómie ľudského tela. V roku 1831 na hodine pitvy objavil malé zmyslové orgány v nervovom systéme, ktoré dokážu rozpoznať tlak a vibrácie. Niekoľko rokov ich dôkladne študoval a v roku 1840 o nich vydal vedeckú prácu, ktorá sa stala známou v celej Európe.

Toto mikroskopické sklíčko, ktoré pripravil Pacini v roku 1854, bolo jasne identifikované ako obsahujúce baktériu cholery. Zdroj FOTO: wikipedia.org

O desať rokov neskôr už pôsobil ako asistent geológa a ornitológa Paolo Saviho v Pise, potom pracoval v Ústave anatómie človeka.  V roku 1849 sa stal predsedom „Istituto di Studi Superiori“ na univerzite vo Florencii, kde zostal až do konca svojej kariéry.

Pacini publikoval niekoľko štúdií napríklad o sietnici ľudského oka, o elektrických orgánoch elektrických rýb, štruktúre kostí a mechanike dýchania.

Filippo Pacini, objaviteľ baktérie cholery. Zdroj FOTO: wikimedia.org

Keď sa v rokoch 1845 – 1846 prehnala Florenciou pandémia cholery, začal sa ňou zaoberať. Bezprostredne po smrti pacientov s cholerou vykonal pitvu a pomocou mikroskopu urobil histologické vyšetrenie sliznice červa. Počas týchto výskumov objavil baktériu v tvare čiarky, ktorú opísal ako Vibrio. V roku 1854 baktériu aj ochorenie popísal vo svojej vedeckej práci. Vzhľadom k prevládajúcej teórii o miazmach jeho práca nebola uznaná. Vedecká verejnosť si ju všimla až niekoľko rokov po jeho smrti.

Titulná strana zobrazujúca choleru, Le Petit Journal, rok 1912. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Pacini sa nikdy neoženil, väčšinu zárobkov minul na starostlivosť o svoje dve chorľavé sestry a zomrel v roku 1883 takmer bez peňazí vo Florencii.