V tieni vážnej choroby. Herecký velikán Werich bol vraj sukničkár, kvôli strate hlasu nosil špeciálny aparát

J. Werich vo filme Byl jednou jeden král. Zdroj FOTO: FB JW

Jan Werich, český herecký velikán, ktorý sa svojím nezabudnuteľným prejavom navždy zapísal do zoznamu legiend herectva a filmu, hoci niekto by mohol namietať, že toho príliš nenakrútil. Žiaľ, doba jeho talentu nepriala. Musel emigrovať do Ameriky a neskôr, keď sa po vojne vrátil domov, už jeho talent nehral do karát nastupujúcemu režimu.

Jan Werich sa narodil 6. februára 1905 v pražskom Smíchově. V hostinci, ktorý patril členom jeho rodiny. Síce počas života používal len meno Jan Werich, rodičia ho pomenovali Jan Křtitel František Serafínský Werich. Krátko po jeho narodení sa však jeho rodičia rozviedli a Jan bol určený do starostlivosti otca, ktorý sa živil ako obchodník. Bol jedináčik, preto si k otcovi vybudoval silné puto. Keď jeho otca počas 1. svetovej vojny povolali na front a on musel dočasne žiť s mamou, prežíval veľmi stresujúce obdobie.

Werich v televiznej relácii Herecké vánoce (1970). Zdroj FOTO: FB JW

Vychodil gymnázium v Prahe, kde sa zoznámil s J. Voskovcom. Obaja následne študovali právo a v roku 1926 sa ich žvioty začali aj divadelne prepájať, keď s Voskovcom vytvorili dvojicu – najprv spolupracovali v redakcii časopisu Přerod, no onedlho začala ich divadelná spolupráca v Osvobozeném divadle. Keď divadlo v roku 1938 zavreli, spolu s Voskovcom a J. Ježkom museli opustiť Česko-Slovensko. A tak 2. svetovú vojnu strávil Werich v USA, kde sa živil ako herec.

Jan Werich. Zdroj FOTO: FB JW

V roku 1945 sa s Voskovcom vrátili naspäť domov, no len mylne sa domnievali, že budú môcť v divadelnej kariére naviazať tam, kde ju pred emigráciou zanechali. Politická doba ich satirickému humoru nepriala, čo skončilo tak, že sa Voskovec opäť rozhodol emigrovať. Werich už ale neodišiel, zostal sám a nemožnosť slobodného vyjadrovania niesol len veľmi ťažko. Po roku 1948 pôsobil v mnohých divadlách, dokonca viedol Divadlo ABC, založil Divadlo Voskovce a Wericha, kde sa však jeho partnerom stal Miroslav Horníček. V roku 1955 si zahral dvojúlohu vo filmoch Císařův pekař, Pekařův císař a v rozprávke Byl jednou jeden král (1963), no po účinkovaní v seriáli Pan Tau (1969) sa z verejného života stiahol a venoval sa skôr už len písaniu. V roku 1963 získal titul Národný umelec.

V roku 1955 si zahral dvojúlohu vo filmoch Císařův pekař, Pekařův císař. Zdroj FOTO: FB JW

V roku 1929 sa oženil so Zdenkou Houskovou, s ktorou strávil celý život, hoci sa vraví, že jej bol neustále neverný. V roku 1935 sa im narodila dcéra Jana. V neskorších rokoch jeho rodina bojovala s ťažkým ochorením, Werichovi zistili rakovinu hrtana, prečo musel mať v krku špeciálny aparát. Zrejme si ochorenie spôsobil fajčením, ktoré bolo jeho veľkou neresťou. Zákernej rakovine podľahla v roku 1980 najskôr jeho manželka, o pár mesiacov si však choroba vzala aj Werichov život (zomrel v roku 1980 vo veku 75 rokov) a v máji nasledujúceho roka na rakovinu zomrela aj ich dcéra Jana, ktorá mala 46 rokov. Po Werichovi zostal ešte nemanželský syn Jiří, ktorý sa narodil v roku 1957.