Ivan bol prvým rómskym televíznym reportérom. Dodnes si ho ľudia pamätajú z večerného spravodajstva

Ivan Hriczko. Foto: Archív IH

Moderátor je človek, ktorý rýchlejšie rozpráva ako rozmýšľa. No nie vždy to tak musí byť. O tom vie svoje aj prvý rómsky redaktor na Slovensku Ivan Hriczko, ktorý ako malý chlapec nesníval o tom, čím bude, ale čo kúpi babke a svojej mame za svoje prvé zarobené peniaze.

Ivan Hriczko pochádza z Košíc. „Mal som krásne detstvo plné lásky a dobrého maďarského jedla,“ s úsmevom vraví Ivan, ktorý vyrastal bez otca, no jeho mamka a babka mu dali všetko. „Nesníval som o tom, čím budem, ale čo kúpim babke a mamke za zarobené peniaze,“ úprimne vraví rómsky redaktor, ktorý vyštudoval UCM v Trnave, fakultu marketingovej komunikácie.

Počas štúdií pracoval v košickom denníku Korzár, neskôr prešiel do verejnoprávnej televízie TV Naša, kde začal v roku 1998 najskôr pracovať ako stážista. 

Ivan Hriczko bol prvý úspešný rómsky redaktor na Slovesnku. Foto Archív : IH
Ivan Hriczko bol prvý úspešný rómsky redaktor na Slovesnku. Foto: Archív IH

Ivan Hriczko má na to obdobie veľmi pekné spomienky. „Vtedy, keď ma ľudia stretávali na ulici, mysleli si, že som cudzinec, ktorý perfektne hovorí po slovensky,“ spomína s úsmevom Ivan a dodáva, že sa novinárom stal takpovediac zo dňa na deň. V roku 1999 sa organizoval kurz pre novinárov, kde sa prihlásil. Celá myšlienka ho zaujala natoľko, že sa začal viac venovať práci redaktora.

„Nikdy predtým som nevenoval pozornosť médiám. A vôbec som si nemyslel, že sa stanem reportérom televíznych novín,“ spomína Ivan Hriczko, ktorý pracoval na oddelení spravodajstva denného vysielania, kde spracúval rôzne tematiky, od kriminálnych správ až po politiku. Neskôr moderoval aj diskusie. Tí, ktorí ho poznajú z večerných správ, ho zvyčajne označujú za prvého rómskeho reportéra na Slovensku.

Ivan Hriczko pred niekoľkými rokmi ako redaktor. Foto: Archív IH

„Nikdy nezabudnem, ako mi Rómovia hovorievali a ako hrdo pozerali na televíznu obrazovku a mohli zazrieť „svojho“ v minútovej reportáži. Úplne mi to pripomínalo obraz Afroameričanov v USA. Bol to veľmi vzácny čas a zmenený,“ spomína s úsmevom Ivan, ktorý je hrdý na svoj pôvod. Tiež hovorí, ako ho pekne majorita prijala medzi seba a nepociťoval žiadne rozdiely. Hriczko si získal pozornosť nielen rómskych divákov, ale aj nerómskych. Ľudia mu nosili kvety a chválili ho za krásnu slovenčinu.

V súčasnosti však už v médiách nepôsobí, podniká v oblasti poradenstva v čerpaní vnútroštátnych a zahraničných dotácií. Rieši politiku na regionálnej úrovni a plánuje zabojovať o županské kreslo. „Mladým Rómom by som chcel povedať, aby si išli za svojimi snami a tvrdo na sebe pracovali, pretože len tvrdá práva prinesie úspech komukoľvek – bez rozdielu toho, kým je a čím je,“ dodáva.