Situácia v realitách je turbulentná. Maklérka upozorňuje, na ktoré nehnuteľnosti si už treba dať pozor

Prudké oživenie realitného trhu na Slovensku nie je prekvapením. FOTO TASR - Štefan Puškáš

Je lepšie ísť do kúpy staršej nehnuteľnosti a prerábať, alebo do kúpy novostavby?

Opäť je to veľmi individuálne. Pokiaľ chcem bývať v konkrétnej lokalite, kde novostavby nie sú, pôjdem pravdepodobne do prerábky staršieho. Aktuálne kompletná prerábka môže predražiť celkovú cenu za nehnuteľnosť a nájsť úplne pôvodný stav je vcelku problém. Taktiež prerábať „prerobený“ byt, je na uváženie. Všeobecne pri novostavbách je vyššia vstupná cena, očakávajú sa nižšie prevádzkové náklady cca na 10 rokov, ale pre niekoho je novostavba automaticky chladná masová zástavba.

nehnuteľnosti
Aktuálne klient dostane v novostavbách štandard, ktorý neurazí, ale ani neohúri. FOTO TASR – Henrich Mišovič

Zmenila sa ponuka novostavieb z hľadiska kvality na Slovensku k lepšiemu? V minulosti si pamätáme riziko kúpy nekvalitne prevedených novostavieb. Na čo by si mali dať kupujúci pozor pri kúpe novostavby?

Aktuálne klient dostane v novostavbách štandard, ktorý neurazí, ale ani neohúri. Podlahové kúrenie či stropné chladenie je skôr prednosťou menších projektov. Závisí v akej fáze projektu byt kupuje. Pri kúpe z papiera sa môže spoliehať iba na dobré meno developera. Neviete sa bytom prejsť, pozrieť výhľady, možno aj dispozícia bude trochu iná ako na vizualizáciách, na toto je potrebné sa mentálne pripraviť. Takisto financovanie je iné, je potrebná väčšia časť hotovosti na začiatku. Jednoduchšia kúpa je pri skolaudovanej novostavbe, avšak tu treba rátať už s vyššou cenovkou a obmedzenou ponukou bytov.

Aké (skryté) riziká hrozia pri kúpe staršej nehnuteľnosti?

Najčastejšie sa stretávam s tým, že rekonštrukcia nie je taká dôkladná, ako majitelia uviedli. Pri rodinných domoch sú riziká vypuklejšie – nesplnené normy, chýbajúce revízne správy, čierne stavby na pozemku, vecná bremená vyplývajúce z minulosti. Odporúčam opäť využiť služby profesionálov, ktorí vás upozornia na riziká, ktoré vás ako kupujúceho plného emócií ani nemusia napadnúť.

Čo je dnes trendom pri predaji nehnuteľností?

Nie trendom, ale už štandardom sú 3D obhliadky nehnuteľností. Lepšia kancelária si potrpí na home staging (profesionálna estetická úprava interiéru, pozn. red.), kvalitnú prezentáciu a poskytnutie úplných informácií o nehnuteľnosti. Príjemným bonusom sú videá interiéru alebo bezprostredného okolia.

Dnes majú kupujúci možnosť kupovať bez fyzických obhliadok. Je to bezpečné, nemôžu napríklad naletieť na skryté chyby nehnuteľnosti?

U nás v kancelárii fungujeme na virtuálnych obhliadkach už skoro 5 rokov. Počas pandémie sme zaviedli aj sprevádzané virtuálne obhliadky na diaľku, ktoré majú veľký úspech. Ale fyzickú, finálnu obhliadku realizujeme vždy. Je potrebné precítiť atmosféru nehnuteľnosti, výhľady, prvý dojem… To všetko je neprenosné.