Situácia v realitách je turbulentná. Maklérka upozorňuje, na ktoré nehnuteľnosti si už treba dať pozor

Prudké oživenie realitného trhu na Slovensku nie je prekvapením. FOTO TASR - Štefan Puškáš

Je badateľný tento vývoj v obrovskej nákupnej horúčke aj v zahraničí? Ako to vyzerá na zahraničných trhoch s nehnuteľnosťami? Čo sa najlepšie predáva tam?

Zahraničie je široký pojem. Americký trh je známy dlhodobým nájomným bývaním, v Európe ideme skôr do osobného vlastníctva. Aj iné európske štáty zaznamenávajú výrazný rast cien nehnuteľností, no téma komerčných nájomných bytov je viac v popredí ako na Slovensku. Byty sú číslo jedna aj v zahraničí.

Kupujú ešte tak húfne Slováci nehnuteľnosti za hranicami? Najmä v okolí Bratislavy to bolo veľmi obľúbené riešenie. Aký je v tomto smere teraz trend?

Áno, bolo, aktuálne sa stretávam minimálne s takýmto zadaním. Keďže väčšina kupujúcich je hypotekárnych, kúpa nehnuteľnosti za hranicami automaticky dostane v bankách stopku. Jednoznačne aj pandemické cezhraničné obmedzenia eliminovali kúpu za hranicami.

byty, nehnuteľnosti, Bratislava
Pri aktuálnych cenách materiálov môže kompletná prerábka predražiť celkovú cenu bytu. FOTO TASR – Michal Svítok

Ako je to s rekreačnými nehnuteľnosťami? Ich ceny počas pandémie výrazne vzrástli. Môžeme ešte očakávať ich rast? Nehrozí, že po pandémii sa ich ľudia budú húfne zbavovať a ich ceny pôjdu dole?

Rekreačné nehnuteľnosti sa vďaka pandémii naozaj dostali do popredia, čo sa prirodzene premietlo do ich ceny. Nemyslím si, že ceny pôjdu dole. Život po pandémii sa zmenil, zmenila sa povaha práce. To, čo niekedy za žiadnych okolností nebolo možné zrealizovať na diaľku, resp. online, je teraz každodenná prax a tento fakt ovplyvňuje aj nákupné rozhodovanie v realitách. Ľudia chcú cestovať, oddychovať mimo domova a popri tom byť kľudne na home office. Aktuálne zastrešujeme predaj rekreačných apartmánov v Chorvátsku a napriek turbulentnej situácii na hraniciach je dopyt prekvapivo výrazný.

Ako je to s cenami domov? Tam tie ceny tak výrazne nerastú, čo to ovplyvňuje?

Ceny domov vždy rástli pomalším tempom ako byty. Väčšinou sú domy mimo mesta, dopyt je nižší, keďže kupujúcimi je menší segment – rodiny, ktoré žijú v dome minimálne dovtedy, kým nevychovajú svoje deti, cca 10-15 rokov. Domy sa zvyknú najmä na Slovensku dediť a menej sa využívajú na prenájom a z týchto dôvodov sú aj menej obrátkovou nehnuteľnosťou.