Zúfalosť žien utekajúcich pred vojnou zneužívajú na kšefty. Polícia preverila už 15 podozrení z obchodovania s ľuďmi

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: Archív LK

Utekajú pred vojnou, hľadajú si nové, bezpečné miesto pre seba i pre svoje deti. Hranice Ukrajiny a Slovenska zaplnili desiatky tisíc ukrajinských občanov – prevažne žien a detí, keďže muži museli ostať bojovať na Ukrajine.

“Čakáme od obeda. Keď sme odchádzali, bola evakuácia. Prišli sme vlakom,” opisuje žena z Kyjeva. Na Slovensko prišla s mladým synom. “Prišli sme zo Žytomyra. Začali padať bomby, školy sú zatvorené. Ľudia nevedia, kam majú utekať, skrývajú sa aj v pivniciach. Ideme do Košíc,” opisujú kamarátky, ktoré utiekli pred vojnou s tromi deťmi. Ich muži ostali bojovať na Ukrajine. „Nebolo svetlo, voda, bolo komplikované odísť, vozili nás autobusy vďaka humanitárnemu koridoru. Ešte nevieme, kam pôjdeme. Sme radi, že sme odišli. Ale chceli by sme sa vrátiť. Domov je domov,“ s plačom dodávajú ženy z mesta Sumy.

Autá, ktoré prevážajú deti, sú zreteľne označené.

S príchodom utečencov z Ukrajiny sa rozmohla nielen vlna pomoci, ale aj nástrah. Na hraniciach číhajú ľudia, ktorí sa rozhodli túto situáciu využiť vo svoj prospech. Od vypuknutia vojny na Ukrajine a s príchodom cudzincov na územie Slovenskej republiky preverovala Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru 15 prípadov podozrenia na obchodovanie s ľuďmi, žiadny z preverovaných udalostí sa nepotvrdil. Išlo najmä o podozrenia na ponuku odvozu ďalej do krajín Európskej únie neznámymi osobami. V súvislosti s možnými podozreniami, že by k takýmto prípadom mohlo dochádzať, sme už operatívne prijali opatrenia, no vzhľadom na ich charakter ich z taktických dôvodov nebudeme bližšie špecifikovať,“ informuje Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.

Ľudia sa snažia pomáhať aj s prevozom. Nikto však netuší, či je to z dobrej vôle alebo z vypočítavosti.

Nám sa podarilo telefonicky skontaktovať s Čechom Adamom. Ten spolu s manželkou pomáhali s prevozom z hraníc. „My sme išli na hranicu s plným naloženým autom z Čiech, bolo to hneď v prvý týždeň, kedy to ešte nebolo tak zorganizované. A vraveli sme si, že cestou naspäť môžeme zviesť zhruba päť ďalších ľudí. Tak sme čakali asi deň a pol na hranici, kým sa naplnilo auto a vzali sme jednu ženu do Bratislavy so synom k jej kamarátke a ďalšiu ženu s dvoma deťmi do Plzne. Tá, ktorá išla do Plzne, nám cestou rozprávala, ako sa jej snažil jeden slušne oblečený pán z Nemecka ponúknuť odvoz, že jej zabezpečí aj prácu, ubytovanie v Nemecku, keď bude chcieť. V aute s ním sedeli ďalší dvaja muži, tiež slušne oblečení. Vraj mali rumunské črty, čo sa jej nezdalo ako dobrý nápad, preto odmietla. A vzápätí sa jej ten pán snažil núkať slušné peniaze, pre deti školu, hovoril jej, že to nebude ľutovať. Postupne, ako stále odmietala, tak začal byť agresívnejší, začal kričať po nej, začal jej brať veci, ktoré chcel naložiť do auta a nakoniec vraj všetky veci hodil o zem, začal kričať nejakou rečou, nie nemeckou, odpľuvol si a ešte jej jeden z tých v aute ukázal prostredník a rýchlo sa otočili a odišli,“ opisuje Adam.

Na mieste je niekoľko autobusov s rôznymi cieľovými mestami.

„Pripomíname, že Slovenská republika má vytvorené možnosti na ochranu a pomoc obetiam obchodovania s ľuďmi. V prípade pochybností je možné kontaktovať zamestnancov bezplatnej Národnej linky pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi na čísle 0800 800 818, dodáva hovorkyňa Prezídia PZ.

Príbeh ženy, ktorú manželský pár viezol do Čiech, našťastie, skončil dobre. „Sme v kontakte. Mala vybavené ubytovanie cez švagra, ktorý žije na Slovensku. Volali sme spolu, tak hľadá si momentálne prácu, deti učí doma zatiaľ, keďže sa jej ešte nepodarilo nájsť vhodnú školu. Ale snažíme sa jej pomáhať, či už finančne, ak máme oblečenie, tak jej ho odvezieme. Je, samozrejme, veľmi vďačná, ale chce si zabezpečiť prácu a príjem, aby vedela viesť život bez pomoci ostatných.“