Vytvoril najväčšie kreslené hviezdy detského sveta. William Hanna bol najlepším animátorom všetkých čias

William Hanna vytvoril postavičky, ktoré deti sprevádzajú celým detstvom. Zdroj FOTO: FB Hanna-Barbera

Nemal potrebné školy, ale svojím talentom si získal uznanie. Animátor William Hanna dal dušu postavičkám, ktorých zápletky so zatajeným dychom sledovali milióny divákov po celom svete. A síce za svoju tvorbu spolu s kolegom Josephom Barberom získali niekoľko Oscarov, najväčšiu životnú váhu preňho malo obyčajné skautské ocenenie.

William Hanna sa narodil 14. júla 1910 v Novom Mexiku (USA), mal šesť sestier. Jeho otec bol vedúcim stavebnej čaty na železnici, ale pracoval aj na výstavbe vodovodných a kanalizačných systémov na americkom Západe, čo si vyžadovalo časté sťahovanie rodiny. Tá sa napokon v roku 1919 usadila v Kalifornii, kde sa z Williama stal skaut. Hanna sa v mladom veku stal orlom skautom a zostal aktívny počas celého života. V roku 1928 absolvoval strednú školu v Comptone a krátko študoval na Compton City College žurnalistiku a stavebné inžinierstvo, ale po vypuknutí veľkej hospodárskej krízy štúdium prerušil. V dospelosti sa stal skautským vodcom a v roku 1985 získal ocenenie Distinguished Eagle Scout, ktoré malo v jeho živote špeciálne miesto.

Ikonické duo William Hanna (vpravo) a Joseph Barbera. Spolu vytvorili mnoho známych kreslených seriálov. Zdroj FOTO: wikipedia.org

William Hanna krátko pracoval ako stavebný inžinier, počas veľkej hospodárskej krízy bol však prepustený a našiel si prácu v autoumyvárni. Na podnet priateľa jednej z jeho sestier si po čase začal zaujímať o prácu vo filmovom štúdiu. Tam zistili, že má veľký talent na kreslenie a zakrátko ho spravili vedúcim oddelenia kresby. Tam okrem kreslenia aj skladal hudbu.

Filmové štúdiá Hanna-Barbera v začiatkoch. Zdroj FOTO: wikipedia.org

O tri roky neskôr zmenil pole pôsobenia a začal pracovať pre štúdio MGM (Metro-Goldwyn-Mayer), kde spoznal Josepha Barberu. O pár rokov neskôr nadviazali spoluprácu vo vlastnej spoločnosti Hanna-Barbera, ktorá trvala niekoľko desiatok rokov. Kým Barbera mal talent na písanie gagov a kreslenie, Hanna vedel perfektne vytvoriť príbeh. Titul prezidenta spoločnosti si striedali medzi sebou každý rok. 

Hanna a Barbera získali spolu sedem Oscarov a osem cien Emmy. Ich kreslené filmy sa stali ikonami, ktoré videlo viac ako 300 miliónov ľudí na celom svete, preložené boli do viac ako 20 jazykov.

Z rúk animátora Williama Hannu vzišli aj Flinstonovci. Zdroj FOTO: FB Hanna-Barbera

Medzi kreslené postavy, ktoré vzišli z ceruzky Williama Hannu, patria Pes Filipes, Flinstonovci, Medveď Yogi, Scooby Doo a Šmolkovia. „Vedeli sme, že budeme potrebovať dve postavy. Mysleli sme si, že potrebujeme konflikty, naháňačky a akciu. Mačka naháňajúca myš sa mi zdala ako dobrý a jednoduchý nápad,“ povedal na margo Toma a Jerryho, ktorých tiež vytvoril. Jeho kreslené filmy mali niesli silný odkaz priateľstva, ako je to vidieť medzi dvojicami Tom a Jerry, medvede Yogi a Boo Boo, Fred Flintston a Barney Rubble. Hovorí sa, že tieto priateľstvá zobrazovali priateľstvo Hannu a Barberu, ktoré trvalo takmer 60 rokov.

William Hanna školu nedokončil, ale filmových tvorcov očaril svojím talentom na kreslenie. Jeho postavičky sa stali ikonami. Zdroj FOTO: wikipedia.org

William Hanna, animátor, scenárista, karikaturista, režisér a producent sa 7. augusta 1936 oženil s Violet Blanch Wogatzkeovou, s ktorou mal dve deti. V roku 1996 vydal svoju autobiografiu. Zomrel v marci roku 2001 na rakovinu pažeráka vo veku 90 rokov.