Je smutné, ako na “samitoch” západných vodcov opustili Ukrajinu

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Výraz “samity” sa používa ako pomenovanie pre vrcholné stretnutia svetových vodcov. Slovenčinári by asi siahli k pojmu “summit”, angličtinári k spojeniu vrcholná schôdzka. V minulom týždni sme mali hneď dva takéto samity, ktoré sú pre Slovensko dôležité.

Samit EÚ a mimoriadny samit NATO. Na samite EÚ vidíte usmievajúceho sa prezidenta Európskej rady Charlesa Michela. Na ďalšom si nemôžete nevšimnúť neisto sa pohybujúceho amerického prezidenta Joea Bidena. Bolo na ňom vidieť, že vysoký vek si vyberá svoju daň, nie každý môže byť Ronaldom Reaganom.

Pomsta Borisovi Johnsonovi


Veľká Británia je prvou krajinou, ktorá bezprecedentne opustila EÚ a európski lídri to dali Johnsonovi najavo určitou ignoranciou a urazene reagovali na dezerciu Spojeného kráľovstva z Únie. Rozstrapatený “Boro” im však nič nedaroval a na spoločnej fotke, kde sa európski lídri potľapkávajú po pleciach, vidno britského ministerského predsedu obráteného chrbtom k bývalým kolegom. Ruky mal zastrčené do vreciek saka.

Samity sa nemohli nevyhnúť téme Ukrajiny a je známe, že Johnson podporuje masívne dodávky zbraní tejto krajine. Koniec koncov, na Ukrajinu nezaútočili ruskými zmrzlinami alebo šľahačkami, inak by im tam dodávali mlieko. V zásielkach zbraní si Veľká Británia môže podať ruky so štátmi ako Poľsko alebo Česko. S ich vrcholnými predstaviteľmi by sa síce Johnson neoblizoval, ako to medzi sebou robili štátnici bývalých komunistických krajín, ale tie ruky z vreciek by si určite už vopred vytiahol. S opatrným Nemeckom a Francúzskom si britský premiér, okrem vzájomných úsmevov, viditeľne nerozumel.

Závery samitov

Pre Ukrajinu boli výsledky a záverečné diplomaticky formulované stanoviská sklamaním. Emocionálny a videom prenášaný prejav ukrajinského prezidenta na záverečnom stanovisku Západu nič nezmenil. Západ si s Ukrajinou nebude špiniť ruky, aj keď deklaroval, že odtiaľ -potiaľ. Dilemu už pred podujatiami vyriešil súčasný americký prezident vyhlásením, že z územia pod kolektívnou obranou NATO Západ nepustí “ani centimeter”. Inými slovami – na Ukrajine, v Kazachstane, v Gruzínsku, v Sýrii alebo v Podnestersku si Rusko môže robiť, čo chce.

Západné krajiny sa v kompromisne vydanom vyhlásení veľmi všeobecne zhodli, že budú podporovať Ukrajinu, vojna proti nej je protiprávna a porušuje Budapeštianske memorandum z roku 1994, v ktorých sa Rusko podpísalo pod záväzok rešpektovať územnú integritu Ukrajiny vo vtedajších hraniciach. Vyzýva na okamžité zastavenie “vojenských akcií”, vyhli sa termínu “agresia”. Inak, milí Ukrajinci, pomôžte si sami! Máme radi svoje pohodlie! Západní lídri odmietli aj žiadosti Ukrajiny o status kandidátskej krajiny EÚ, o Akčnom pláne členstva v NATO ani nehovoriac.

Samity (EÚ, NATO) ukázali, že Európa nie je až tak rozdelená na sever a juh, ale skôr na západ a východ. Klinec do rakvy ukrajinským nádejam zabil Joe Biden prehlásením, že “Ukrajina sa musí sama rozhodnúť, či odstúpi nejaké svoje územia Rusku”. Amerike sa do nejakej novej vojny nechce ísť a Budapeštianske memorandum akoby neexistovalo. Kedysi sa takému prístupu hovorilo “apísment” (appeasement) a veľa národov na tento nechutný princíp ústupkov doplatilo. Ale Joe Biden nie je J. F. Kennedy alebo R. Reagan. Tí sa hesla “odtiaľ-potiaľ” naozaj držali a nacisti či sovietski komunisti sa veľmi skoro mali dozvedieť, že prekročenie červenej čiary sa vypomstí.

Ivo Samson, bezpečnostný analytik