Jeho meno je symbolom spaghetti westernov, no nie je jeho skutočné. Herecký talent Terenca Hilla objavili už v detstve

Terence Hill. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Herec, filmový producent a scenárista Terence Hill sa narodil 29. marca 1939. Až 182 centimetrov vysoký blonďák pochádza z Talianska, kde ho už v 12 rokoch objavil filmový producent. Skutočne sa však preslávil až úlohami vo westernoch o Vinnetouovi , ktoré boli natočené podľa Karla Maya.

Terence Hill sa narodil ako Mario Girotti. Jeho producentom sa však nezdalo na herca dosť zvučné, navrhli mu teda, aby si ho zmenil. Spomedzi 20 návrhov si vyhral práve meno Terence Hill, ktoré začal používať od roku 1968, pretože malo iniciály ako meno jeho matky. Kvôli väčšej publicite ale začal tvrdiť, že si ho vybral podľa rímskeho učenca Terentia a priezvisko prijal od svojej manželky Lori (jej skutočné priezvisko bolo ale Zwicklbauer). Spolu s manželkou mali dvoch synov, ktorí si tiež zvolili hereckú dráhu. Nevlastný syn Ross sa však v 16 rokoch zabil pri autonehode.

Najväčší úspech T. Hilla prišiel, keď začal tvoriť filmovú dvojicu s Budom Spencerom. ich zrejme najslávnejší western je Pravá a ľavá ruka diabla z roku 1970. Divácky najúspešnejšie boli ich filmy Keď sa nahneváme, budeme zlí alebo Dvojníci.

Terence Hill a Bud Spencer – najznámejšia dvojica spaghetti westernov. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Terence miluje motorky, knihy, klasickou hudbu a špagety s kečupom alebo cibuľový steak. A, samozrejme, jablká. Často ich jedol aj počas natáčania pred filmovými kamerami.

Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k dnešnému dátumu:

  • 1464: Matej Korvín bol korunovaný za uhorského kráľa svätoštefanskou korunou v Stoličnom Belehrade
  • 1807: Heinrich Wilhelm Olbers objavil planétu 4 Vesta
  • 1871: v Londýne bola otvorená Royal Albert Hall
  • 1936: v nemeckom referende získal Hitler 99 % hlasov pre zámer okupovať Porýnie
  • 1959: v New Yorku uviedli premiéru legendárneho filmu Niekto to rád horúce od režiséra Billyho Wildera s Marilyn Monroeovou, Jackom Lemmonom a Tonym Curtisom.
  • 1974: kozmická sonda Mariner 10 sa stala prvou sondou, ktorá preletela okolo Merkúra
  • 2004: Slovensko sa stalo členom NATO
  • 2006: turisti i vedci sa zhromaždili na početných miestach sveta, aby pozorovali úplné zatmenie Slnka