Ministerstvo obrany znova zavádza vojenčinu. Po jej absolvovaní získajú vojaci aj finančnú odmenu

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Dobrovoľná vojenská príprava prináša možnosť nadobudnúť jedinečné spôsobilosti pre situácie, ktoré boli pre mnohých donedávna nepredstaviteľné – reálny vojenský konflikt prebieha pár kilometrov od našich hraníc a byť pripravený na zvládanie krízových situácií nemôže byť nikdy na škodu.

Takto začína vyhlásenie ministerstvo obrany, ktoré po dvoch pandemických rokoch opäť spúšťa dobrovoľnú vojenskú prípravu. Určená je pre občanov starších ako 19 rokov, ktorí chcú absolvovať vojenský výcvik, aj nadobudnúť zručnosti ako je ovládanie zbraní a vojenskej techniky, taktiku boja či postup pri zachovaní si chladnej hlavy v krízových situáciách.

„Záujemcovia si môžu podávať žiadosti o zaradenie do prijímacieho konania do 6. júna. V rámci zjednodušenia a priblíženia projektu verejnosti sme spustili novú webovú stránku vojenskapriprava.sk, kde sa nachádzajú všetky informácie na jednoduchý proces registrácie,“ približuje hovorkyňa ministerstva obrany, Martina Kovaľ Kakaščíková.

Ako prežiť v prírode i taktika boja je súčasťou výcviku. Zdroj FOTO: Ministerstvo obrany SR

Po úspešnom absolvovaní aj finančná odmena

Pod vedením profesionálov v Základni výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine pôjde o intenzívny a súvislý výcvik trvajúci 11 týždňov. V prípade naliehavých osobných či rodinných dôvodov je možnosť využitia osobného voľna. „Dobrovoľná vojenská príprava je zameraná prioritne na mladých ľudí a študentov, čomu je prispôsobený aj termín výcviku (od 6. júla do 23. septembra 2022). Avšak, v prípade zamestnaného občana mu zamestnávateľ môže na základe žiadosti poskytnúť na výkon dobrovoľnej vojenskej prípravy neplatené pracovné voľno, ak sa nedohodnú inak,“ dodáva Kovaľ Kakaščíková.

Tí, ktorí sa prebojujú do konca a budú úspešní, získajú hodnosť vojaka 2. stupňa spolu s finančným príspevkom vo výške 1300 eur.

Videoreportáž si môžete pozrieť tu: https://www.facebook.com/koco.lukas/videos/564214001718241