Už v marci vydal Medzinárodný trestný súd so sídlom v holandskom Haagu (ďalej MTS), ktorý si niektorí mýlia s Medzinárodným súdnym dvorom, medzinárodný zatykač na ruského prezidenta V. V. Putina. Dôvody pre vydanie zatykača sú jednoznačné: vojnové zločiny, špecifické vyvolanie agresie, porušovanie ľudských práv a iné „drobné“ hriechy.
Tento súd je medzinárodný, lenže nie celosvetový
MTS združuje 123 členských štátov a ich povinnosťou je okamžite zatknúť a vydať do Haagu každého obvineného, ak sa ocitne na ich pôde. „Podľa zákona majú všetci členovia MTS zákonnú povinnosť zatknúť osobu v súvislosti s vydaným zatykačom,“ uvádza predseda MTS Piotr Hofmański. V týchto 123 štátoch by sa teda Putin nemal ukazovať. V Európe smie len do Bieloruska. Inak podľa ľubovôle môže cestovať do krajín, ktoré sa členmi MTS nestali, teda do Číny, Indie, polovičky krajín Afriky, množstva ázijských krajín, z latinskoamerických štátov nikam s výnimkou Kuby a Nikaraguy, pretože to všetko sú štáty, ktoré tzv. Rímsky štatút, na základe ktorého MTS v r. 2022 zriadili, odmietli podpísať či ratifikovať.
Putin si môže kľudne zaletieť aj na kus reči s J. Bidenom do Bieleho domu. To však neurobí. Nie z obavy, že by ho USA vydali do Haagu (tiež sa neupísali MTS), ale preto, že by ho tam nepozvali.
V Rusku je na Putina ruka medzinárodného zákona v réžii MTS krátka. Prísť si preňho nemôžu, ruský prezident je autokrat v ľudsky zbedačenej, ale po zuby vyzbrojenej jadrovej krajine. Rusko uznesenie MTS zľahčuje. Ako uvádza ostrieľaná a aj na Slovensku vďaka ruskej televízii známa hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová, „rozhodnutia tohto súdu nemajú pre Rusko žiadny význam. Naša krajina s týmto orgánom nespolupracuje“. Aj v členských štátoch MTS by Putinovi hrozilo zatknutie len teoreticky, asi by ho tam radšej vôbec nepustili. Keď sa Nemecko pred niekoľkými dňami oficiálne vyjadrilo, že by Putina na svojom území zatklo a vydalo do Haagu, bývalý ruský prezident, Putinov komplic a duševne zrejme nie celkom príčetný Dmitrij Medvedev (teraz podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie) sa vyjadril, že v takom prípade by ruské rakety boli odpálené „na Bundestag, úrad kancelára spolkového premiéra a tak ďalej“.
Problém so zasadaním BRICS
BRICS (skratka pre združenie štátov Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika) bude poriadať pravidelnú schôdzku na najvyššej úrovni v auguste 2023 v juhoafrickom Durbane. Pozvanie dostal aj prezident Putin a účasť potvrdil. Ibaže Juhoafrická republika je členom MTS a stojí pred dilemou záväzkov vyplývajúcich z prijatia Rímskeho štatútu verzus Rusko, ktoré je de facto jej blízkym spojencom. Predstava, že by po prílete do Južnej Afriky Putina zatkli a nechali deportovať do Haagu, je absurdná. Režim v Pretórii by mal teda svoje členstvo v MTS rýchlo zrušiť alebo hľadať právne kľučky, ako jeho pravidlá obísť.
Nebude to zložité, existuje už precedens. Tá istá krajina prijala v r. 2015 sudánskeho prezidenta Omara al-Bašíra, na ktorého MTS tiež vydal zatykač. Juhoafrická republika však nechala sudánskeho prezidenta odísť s tvrdením, že sa naňho vzťahuje diplomatická imunita. To potvrdzuje názor, že MTS nie je ničím iným než ďalšou zbytočnou a neúčinnou medzinárodnou organizáciou.
Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik
- Tak odpočívaj v pokoji, milý Schengen. Zazvonil zvonec a … Ale veď dobre vieme, ako to s rozprávkami končí
- Počas okupácie robil poštára, tašku s listami občas zabudol v bare. Jaro Filip trpel nespavosťou, jeho vášňou bol klavír a počítačové hry
- N. Slovák: Voličom koalície sa páči idylka v krojoch. Politici predvádzajú slovenský Halloween, kým folkloristi plačú od zúfalstva
- Ďalšia eskapáda Turecka: Stavia sa do čela boja proti neveriacim a chce vybudovať moslimskú alianciu za oslobodenie Palestíny
- Hľadáte zaujímavé miesta, ktoré by ste mohli navštíviť? Jeden skrytý poklad Európy nájdete aj na Slovensku