Do Bieloruska dorazili nočné vojenské vlaky s ruskými jednotkami. Prebehne odtiaľ nový útok na Ukrajinu?

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Ministerstvo obrany Bieloruska vyhlásilo, že do Bieloruska dorazili prvé vojenské vlaky s ruskými jednotkami, ktoré patria do spoločného zoskupenia vojsk Bieloruska a Ruskej federácie.

Lukašenko vyhlásil, že spoločné zoskupenie vojsk bude rozmiestnené na území Bieloruska. Vraj kvôli nárastu vojenskej aktivity NATO okolo bieloruských hraní, pričom majú plniť obranné úlohy.

Z videa ministerstva obrany Bieloruska, ktoré zaznamenalo privítanie ruských vojakov, je zrejmé, že prvé vlaky s ruskými vojakmi dorazili v noci zo soboty na nedeľu 15. – 16. októbra 2022. Neobjavilo sa žiadne video, na ktorom by ruskí vojaci prišli do Bieloruska za bieleho dňa.

Na rozdiel od januára-februára 2022 teraz boli prijaté opatrenia na utajenie miesta dislokácie ruských vojakov a ich počtu. Môžeme predpokladať, že vykládka prebehla na území bieloruských vojenských útvarov a nie v Minsku alebo v oblastných centrách. V opačnom prípade by bolo ťažké utajiť miesto vykládky. Ministerstvo obrany Bieloruska vyhlásilo, že v Bielorusku bude rozmiestnených okolo 9-tisíc ruských vojakov.

Ak táto informácia zodpovedá skutočnosti, potom je len málo pravdepodobné, že v Bielorusku rozmiestnená skupina ruských vojakov zaútočí na Ukrajinu.

Po prvé, taký počet ruských vojakov je nedostatočný.

Vo februári 2022 podľa hodnotenia NATO bolo na území Bieloruska rozmiestnených okolo 30-tisíc ruských vojakov. Išlo hlavne o elitné jednotky: gardoví motostrelci, výsadkári, morská pechota, špeciálne nasadenie. Tieto oddiely mali najlepšiu ruskú vojenskú techniku.

Po druhé, podľa všetkého do Bieloruska aktuálne prichádzajú neelitné ruské vojenské oddiely.

Najbojaschopnejšie ruské vojenské oddiely boli „zomleté“ vo vojne na Ukrajine, ich pozostatky sú zapojené do bojov na Donbase a v Chersonskej oblasti.

Po tretie,  je málo pravdepodobné, že v Bielorusku rozmiestnené ruské vojenské oddiely budú mať modernú vojenskú techniku.

Ruská armáda prišla na Ukrajine o veľký počet relatívne modernej vojenskej techniky. Bola nútená odkonzervovať zastaralú obrnenú techniku stiahnutú z výzbroje.

Po štvrté, útok Rusov od Bieloruska už pre Ukrajinu nebude neočakávaný, ruské vedenie s tým musí rátať.

Na rozdiel od februára 2022, kedy bol útok ruských vojsk od Bieloruska neočakávaný, teraz sa už očakáva.

V okresoch na ukrajinsko-bieloruskom pohraničí prebehli rozsiahle opevňovacie práce, boli zničené mosty, zamínované cesty, určité úseky sú pokryté delostrelectvom. Na Rusov tu už čakajú.

Ak bude Rusko pripravovať nový útok na Ukrajinu z Bieloruska, môžeme očakávať príchod na územie Bieloruska oveľa väčšieho počtu ruských vojakov so zodpovedajúcou technikou. Teraz je málo pravdepodobné, že by Rusko dokázalo sústrediť v Bielorusku také zoskupenie. Vojenské zdroje Ruska sú už podlomené.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Teraz je najpravdepodobnejšie, že zoskupenie ruských vojsk v Bielorusku bude plniť dve úlohy:

1. Bude hroziť útokom na Ukrajinu. Sú možné menej rozsiahle kroky tohto zoskupenia zamerané proti Ukrajine. Lukašenkovi sa nepodarilo odlákať z frontu ukrajinské jednotky. Teraz sa to pokúsi riešiť ruské zoskupenie v Bielorusku.

2. Prítomnosť ruských vojakov v Bielorusku napomôže vnútropolitickej stabilite Lukašenkovho režimu. Podľa mnohých Lukašenkových krokov (opäť neuskutočnená amnestia politických väzňov, pokračujú represie) vidno, že je nervózny a obáva sa nových masových protestov. Zhoršuje sa aj sociálno-ekonomická situácia v Bielorusku. Kvôli sankciám mnoho veľkých priemyselných podnikov (v prvom rade „Belaruskalij“ (Soligorsk, Minská oblasť), Beloruskyj avtomobiľnyj zavod (BelAZ, Žodino, Minská oblasť)) funguje iba na 20 % svojich kapacít.

Sústredenie ruských vojsk v Bielorusku aktuálne nezvyšuje pravdepodobnosť útoku na Ukrajinu zo strany bieloruskej armády.

Po prvé, zmes bieloruských a ruských vojenských jednotiek s rôznymi úrovňami vybavenia, prípravy, s rozličnými zbraňami je ťažko riadiť.

Po druhé, ako bolo spomenuté už vyššie, bieloruská armáda s výnimkou niekoľkých elitných oddielov bez bojových skúseností nie je bojaschopná, je zle vycvičená. Celkovo nemá motiváciu bojovať na Ukrajine. Lepšie povedané, má motiváciu nebojovať a neumierať na Ukrajine. Informácie o veľkých stratách Rusov iba posilňujú túto motiváciu.

Po auguste 2020 je Lukašenko iba Putinovou bábkou. Ak Putin prikáže, Lukašeko nariadi armáde bojovať na Ukrajine. No v takom prípade to pre Putinove Rusko prinesie oveľa väčšie problémy ako osoh.