Nikita Slovák: Demokracia sa musí vedieť brániť, lebo dnes sme iba krôčik od orbánovského Maďarska

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Nedávno som videl v nejakej politickej relácii Ferka Mikloška. Všetci, čo ho poznajú, mu hovoria Ferko, jeden z mála prednovembrových kresťanských disidentov, ktorého ľudia majú radi. A hlavne, ktorého si majú prečo vážiť.

Rozprával veľmi múdro a veľmi úprimne, nevyhýbal sa otázkam, snažil sa čo najpresnejšie formulovať odpovede. Odsúdil vyjadrenia biskupa Oroscha a mnohých prominentných členov slovenskej cirkvi, upozornil na to, že cirkev si bude musieť zvyknúť na to, že existuje aj verejnosť, ktorá má svoje predstavy o tolerancii a právach menšín. Kritizoval napríklad predkladanie toho istého návrhu poslankyňou Záborskou. Vedel priznať, kde sú jeho limity tolerancie a chápania dynamiky západnej civilizácie.

Zároveň on sám povedal, že účasť liberálov pri politickej a duchovnej obnove štátu preňho bola nesmierne inšpirujúca. A aj ja, neveriaci, som mal pocit, že po dlhom čase vidím na obrazovke múdreho a hlavne dobrého politika. Sám som bol kedysi aktérom Nežnej revolúcie, sám som stál na novembrových tribúnach a spolu s ostatnými plakal od dojatia. Skostnatené ťapákovské Slovensko nachvíľu otvorilo svetu dvere, aby ich onedlho s hrôzou zabuchlo. Krásne ideály vystriedali Mečiar, Slota – pochopili, že prišla príležitosť neuveriteľne na celé generácie zbohatnúť.

Vyrojila sa najhlúpejšia garnitúra mečiarovských privatizérov, drahé autá, fialové, červené a zelené obleky s neuveriteľnou drzosťou a priamočiarosťou kradli všetko, čo sa dalo. Školstvo na dlhé roky ovládlo SNS, každých pár rokov sa tlačili nové učebnice a mnohí ľudia začali napĺňať svoj sen o novej farskej republike.

Ideály novembra 89 boli týmto ľuďom na smiech, mnohí z ponovembrových politikov už mali nadštandardné vzťahy s Ruskom, ktoré predstieralo, že sa chce zaradiť medzi demokratické štáty a dodnes sú na jeho výplatnej listine. A samotné KDH sa postaralo o danajský dar, Vatikánsku zmluvu, ktorá prakticky vyníma cirkev z našej jurisdikcie.

Ak by som mal vyvodiť nejaké poučenie z diania po nežnej revolúcii, uzavrel by som to tým, že liberáli a konzervatívci sa navzájom môžu obohacovať, stačí na to istá miera intelektu, ktorá v dnešnej politike chýba. A druhé poučenie je o tom, že demokracia sa musí vedieť brániť, lebo dnes sme iba krôčik od orbánovského Maďarska.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér