Dejiny môžu „dekréty prezidenta republiky“ (inak tiež „ústavné dekréty prezidenta republiky“) Edvarda Beneša, ktorý v exile v Británii a v USA písal burcujúce protinemecké novinárske články, už iba hodnotiť. Ale nie zmeniť.
Prvého mája 2026 na seba v dennom spravodajstve opäť narazili dva okruhy ľudí. Tí ideologickejší z nich oslavovali sviatok pracujúcich, tí kedysi mladší vyjadrovali radosť z toho, že nastáva jar. Boli to často mne sympatickí anarchisti, išli proti prúdu. Pravda, iba v Európe, v takej Austrálii alebo na Antarktíde to býva s počasím trochu inak.
Právnici nech si robia svoju prácu, realita je realita
Do nášho stredoeurópskeho politického povedomia však narazila dávna „kauza Benešových dekrétov“. Veľmi nechutné veci – tieto dekréty. Ale kto sa o tieto záležitosti ešte interesuje, môže si vyhľadať v dnes už opustených knižniciach stovky odborných kníh alebo vygúgliť milióny príspevkov na túto tému v stovke čitateľných jazykov.
Takzvané „prelomenie“ Benešových dekrétov je trauma. A, prepáčte moje ego, dosť zaujato som sa s týmto problémom boril pri najrôznejších stretnutiach s nemeckými, rakúskymi alebo maďarskými kolegami (samozrejme, súkromne, to až keď formálny konferenčný biznis bol za nami). Všetci sme sa zhodovali v tom, že Benešove dekréty boli jedno veľké české darebáctvo v úsilí zvaliť vlastnú kolaborantskú vinu na Nemcov (Rakúšanov) a Maďarov. Aj sme si rozumeli v tom, že uvalenie kolektívneho trestu na jednu národnostnú menšinu je a aj bol nemravný čin! Nerozumeli sme si však v tom, ako tento historický trest spáchaný na Nemcoch, Rakúšanoch a Maďaroch odčiniť. Nakoniec sa všetko skončilo buchnutím do stola a suchým konštatovaním „dobrú noc“. Môj osobný názor? Mojim kolegom nešlo ani tak o historickú spravodlivosť, ale o niečo iné. Išlo na poslednom mieste vždy až o peniaze. Pochybili ste, tak plaťte aj našim pravnúčencom!
Kolektívna vina sa uplatňovala a uplatňuje
Smutné konštatovanie, ale dejiny sú písané víťazmi. Benešove dekréty boli demonštráciou nie vzdoru, ale odplaty a pomsty za vlastné zlyhanie svojich ľudí (vtedy Čechov a Slovákov, potom zázračne Čechoslovákov a nakoniec na úmrtnom liste Čecho-Slovákov).
„Naši Maďari“ stáli podľa historického verdiktu na nesprávnej strane barikády podobne ako mlčiaci a pre Ríšu pracujúci Česi. Slovákom sa to „prepieklo“ stali sa z nich bleskovo politickí Čechoslováci. No ale nespravodlivosť nepustí a nebudeme tu básniť o humanizme nejakého Erazma Rotterdamského. Maďari sa vo vojne postavili na povestne nesprávnu stranu barikády, hoci „horthyovci“, ich slovenskí susedia v jednej dedine, inak vedomí či nevedomí „tisovci“, z toho vykĺzli bez škrabancov. Mnohí z nich aj ako žuloví ľudáci dokonca rozmnožili aj narastajúce členstvo v KSČ v čase, keď sa do tejto štátostrany ešte vstupovať nemuselo. Ale jednému údajnému „hothyovcovi“ zobrali pole, inému „ľudákovcovi“ ho pridelili.
Máme sa my, obyčajní ľudkovia, hrabať v starých hriechoch našich pražských pánov? Nie je nič hlúpejšie ako otvárať dekréty prezidenta Beneša. Nechajme ich spať a keď sa niekedy prebudia zlé spomienky, pretrime si oči a povedzme si s Josefom Škvoreckým a jeho majorom Terazkym „čo bolo, to bolo“. A medzi nami, čo bolo, nebolo dobré. A v deň prvého mája, majálesu a sviatku rozkvetu síl, na to zabudnime.
Autor je bezpečnostný analytik.
- Cestovateľský rebríček prekvapil: 10 skrytých rajov Európy, kde nestretnete davy turistov

- Ako si predplatiť mýtny bič a pochváliť jeho rukoväť. Alebo o národe, ktorý si spoplatnil vlastný zdravý rozum

- Do marca 2027 sa rozhodne, ako v EÚ ďalej s ukrajinskými mužmi, ktorí sa vyhýbajú vojenskej službe alebo dezertovali

- Miliardový dialóg, arabský kapitál a odistené granáty: Kto na jeseň naozaj ovládne Bratislavu?

- Hegseth priložil svojim kolegom nôž pod krk. Spojenci v NATO dostali ultimátum

- História, ktorá zmenila Blízky východ: Prečo Izrael v roku 2005 dobrovoľne opustil Pásmo Gazy?

