Počas vojny trpela Audrey Hepburnová veľkou podvýživou. Aby ju mama ochránila, zmenila jej meno

Audrey Hepburn. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Počas svojej kariéry získala štyri nominácie na Oscara. V pracovnom živote sa Audrey Hepburnovej vďaka talentu mimoriadne darilo, v osobnom živote však prežívala veľa bolesti. Hoci túžila po rodine, tento sen sa jej len veľmi ťažko napĺňal, nakoľko viackrát počas života potratila, čo sa zrejme podpísalo pod rozpad jej dvoch manželstiev.

Audrey Hepburnová sa narodila 4. mája 1929 v belgickom Bruseli. Mala len šesť rokov, keď ju, jej dvoch bratov a mamu opustil otec. Jej mama, barónka Ella van Heemstra, sa spolu so svojimi deťmi vrátila do rodičovského sídla v Arnheme v Holandsku.

Už nasledujúci rok (1936) odišla Audrey študovať na internátnu školu do Anglicka, kde navštevovala aj tanečné kurzy. Keď sa o štyri roky neskôr začala invázia Nemcov do Holandska, nepríjemne sa to podpísalo pod život ich rodiny. Počas okupácie trpela Audrey silnou podvýživou. Navyše, aby sa vyhla problémom so svojim anglickým menom, mama jej ho radšej zmenila na Edda. Útrapy nacistov musela rodina znášať celých päť rokov.

Audrey Hepburn v roku 1956. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Po skončení vojny vyštudovala Audrey balet v Amserdame a neskôr v Londýne. Od roku 1948 ju začali obsadzovať do muzikálov. Filmový debut prišiel o tri roky neskôr vo filme One Wilde Oat. Za postavu princeznej Anny vo filme Prázdniny v Ríme v roku 1953 získala Oscara. Keďže bola len v začiatkoch kariéry, znamenalo to obrovský úspech. Len o šesť týždňov neskôr získala Tony Award za rolu v hre Ondine.

Práve vďaka tejto hre stretla Mela Ferrera, ktorého si v septembri 1954 vzala za muža. O štyri roky neskôr, keď s ním čakala potomka, však pri nakrúcaní filmu spadla z koňa a o dieťatko prišla. Bolo to však už druhýkrát, čo potratila. Až v roku 1960 sa jej sen o rodine naplnil, keď sa páru narodil syn Sean Hepburn Ferrer. Po jeho narodení však opätovne dvakrát počas tehotenstva potratila, čo ju významne poznačilo a zrejme aj to bol dôvod, prečo sa s Melom po štrnástich rokoch manželstva rozviedli.

Audrey s krátkymi vlasmi a v typickom outfite. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Ešte v tom istom roku sa zoznámila s talianskym psychiatrom Andreom Dottim, za ktorého sa vo veku 39 rokov vydala. O rok neskôr sa im narodil syn Luca. Ani toto manželstvo jej však nevydržalo a v roku 1982 sa rozviedli. Následne až do svojej smrti žila s holandským hercom Robertom Woldersom. V roku 1992 Audrey zistili lekári rakovinu pankreasu, po neúspešnej operácii o pár mesiacov neskôr chorobe podľahla (1993).

Počas svojho života získala Audrey celkovo štyri nominácie na Oscara. Za vrchol jej kariéry sa považujú Raňajky u Tiffanyho z roku 1961. V roku 1964 bola obsadená do hudobného filmu My Fair Lady.