Narodil sa v Španielsku a je známy ako zakladateľ kubizmu. Hoci bol v prvom rade maliar, rád o sebe hovorieval, že je aj básnik. Pablo Picasso bol extrémne talentovaný, celý svoj život produkoval majstrovské diela, čo mu vynieslo obrovské bohatstvo. A to i napriek tomu, že skončil len prvý ročník akademického vzdelávania.
Pablov mimoriadny talent sa prejavil už v detstve a puberte, kedy maľoval v realistickom štýle. Svoje prvé skutočné dielo vytvoril už ako 9-ročný. Postupne však začal experimentovať s rozličnými teóriami, technikami a nápadmi a týmto svojim revolucionárskym výkonom si získal svetové renomé – stal sa z neho jeden z najznámejších postáv dvadsiateho storočia.
V mladosti sa podpisoval ako Pablo Ruiz Blasco po svojom otcovi, ale približne od roku 1901 začal používať meno svojej matky a odvtedy bol známy už ako Picasso. Takmer celý život prežil vo Francúzsku, v Paríži mal okruh významných priateľov vrátane osobností ako André Breton (spisovateľ a zakladateľ surrealizmu), Guillaume Apollinaire (básnik a dramatik) či Gertrude Steinová (americká spisovateľka, žurnalistka a zberateľka umenia). Ak práve nepracoval na nejakom diele, tak neznášal samotu. Okrem manželky či prvoradej priateľky si zvyčajne vydržiaval niekoľko mileniek, ktoré sa mu starali o zábavu.
Picasso bol mimoriadne talentovaný, sedela mu práca s čímkoľvek – olejom, pastelom, uhlíkom, ceruzkou aj farbami. Komplexné scény vo svojich dielach modeloval len pomocou niekoľkých geometrických tvarov. Jeho prirodzený talent bol znásobený divou pracovnou etikou, ktorá prežila do posledných rokov jeho dlhého života.
Medzi jeho najznámejšie diela patria napríklad Avignonské slečny alebo Guernica, v ktorom zachytáva nemecký bombový útok. V tomto diele zachytáva brutalitu a obrovskú krutosť a zúfalstvo vojny. Celý proces Picassových prác na Geurnice zachytávala na fotografie jeho najznámejšia milenka Dora Maar, ktorá bola sama známou umelkyňou.
Picassa inšpirovali práce francúzskeho spisovateľa Alfreda Jarryho, ktorý všade nosil nabitý revolver. Pablo sa ním inšpiroval a istú dobu nosil kolt tiež so sebou. Mal ho nabitý slepými nábojmi a strieľať ním chcel na každého, komu sa nepáčili jeho obrazy, alebo kto nesúhlasil s jeho vkusom. Išlo však skôr o recesiu, nie o snahu niekomu ublížiť.
V roku 1911 sa zistilo, že Picasso vlastní dve ukradnuté sochy z Louvru. Neukradol ich však on, ale tajomník jeho priateľa G. Apollinaira, istý Géry Pieret. Samotný Picasso po obvinení z krádeže tvrdil, nevedel, že sochy boli ukradnuté. Historička umenia Silvia Loreti a profesor histórie Noah Charney však nedávno potvrdili, že Picasso o všetkom veľmi dobre vedel a možno si krádež týchto diel aj objednal.
Picasso zomrel 8. apríla 1973. Počas svojho života vytvoril takmer tretinu najdrahších malieb sveta. patria medzi ne napríklad Chlapec s fajkou, ktorý sa v roku 2004 vydražil za 104 miliónov dolárov, maľba Alžírske ženy sa v roku 2015 predala za 179,36 milióna dolárov, Sen za 155 miliónov dolárov.
Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k dnešnému dátumu:
- 1546: Tridentský koncil ustanovil biblický zákon
- 1861: bol vydaný protestantský patent (náboženská rovnoprávnosť v rakúskej časti Rakúskej monarchie)
- 1904: srdečná dohoda – spojenectvo medzi Veľkou Britániou a Francúzskom
- 1957: v Egypte bol znovu otvorený Suezský prieplav
- 1986: herec Clint Eastwood bol zvolený za starostku kalifornského mesta Carmel by the Sea
- 2005: pohreb pápeža Jána Pavla II.