Patrik Paulínyi (31) sa narodil v Liptovskom Mikuláši. Ako sám hovorí, k fotografovaniu ho inšpirovala láska k športu a k prírode. V roku 2013 vyhral so svojim dokumentárnym filmom „Nad nami“ festival Hory a mesto. Je úspešný fotograf, filmár, no najmä vášnivý cestovateľ. Zážitky z ciest sprostredkúva svojim fanúšikom na sociálnych sieťach. V roku 2018 získal jeho instagramový účet cenu najlepší Instagram na Slovensku a v roku 2019 a 2020 bol časopisom Forbes zaradený medzi top 20 influencerov na Slovensku.
Patrik, narodili ste sa v Liptovskom Mikuláši. Liptovská príroda je nádherná. Myslíte, že práve miesto, v ktorom ste vyrastali, ovplyvnilo vaše budúce smerovanie?
Rozhodne áno. K láske k prírode a cestovaniu ma nikdy nikto neviedol. Vďaka športu som však veľa času trávil v prírode a postupne aj vďaka cestovaniu som si uvedomil, aký nádherný je môj rodný Liptov. Dnes naň nedám dopustiť, nakoľko je tu všetko, čo k životu potrebujem.
Pamätáte sa na svoje fotografické začiatky? Kedy ste dostali svoj prvý fotoaparát a čo boli prvé objekty, ktoré ste nafotili?
Absolútne počiatky siahajú niekde do obdobia strednej školy. Vtedy sme s kamarátmi veľa snowboardovali. Množstvo času sme trávili v horách a automaticky som sa snažil zachytávať na foťák nie len šport, ale aj okolitú scenériu. Vtedy ma to po prvýkrát chytilo a následne mi túžba vidieť svet za hranicami nadiktovala, ako budú vyzerať moje nasledujúce roky.
Pozerala som si vaše videá a sú neuveriteľné! Pred samotným nakrúcaním však musíte mať premyslenú tému, ktorej sa budete vo videu venovať. Kde hľadáte inšpirácie? A podľa čoho si vyberáte miesta a krajiny, ktoré navštívite?
Pre mňa je najväčšou inšpiráciou cestovanie. Najradšej čas trávim v prírode, a preto si na fotenie vyberám dramatické prostredie, ako je to napríklad v Škandinávii, kde ma taktiež fascinuje náročnosť podmienok. Rád nielen pri fotení „trpím“, vtedy človek všetky tie zážitky prežíva omnoho intenzívnejšie. Taktiež cestujem rád kvôli ľudom. Zbožňujem len tak niekde sedieť, nič nerobiť a len sledovať okolie. Z tohto dôvodu mám rád krajiny ako napríklad Irán alebo India.
V súčasnosti trávite veľa času v zahraničí, odkiaľ sprostredkúvate fotografie a zážitky svojim fanúšikom na Instagrame a YouTube. Cestovanie je finančne pomerne nákladná záležitosť. Čo je na vašej práci najnákladnejšie? Pomáhajú vám partneri? Nie je náročné, keď nemáte stabilný príjem?
Posledné roky som cestoval vďaka tomu, že som pracoval pre jednu poisťovňu a z ciest pre nich som vytváral obsah. To som sa snažil aj predtým, vyberať si také zákazky, pri ktorých môžem cestovať.
Práca na voľnej nohe má svoje pozitíva aj negatíva. Ktoré to podľa vás sú? Vedeli by ste si predstaviť prácu v kancelárii s pevnou pracovnou dobou?
Častokrát nad tým premýšľam. S takouto prácou som nikdy nemal skúsenosť a láka ma tá predstava, že sa po piatej jednoducho vypnem a mám pokoj, rovnako cez víkendy. Taktiež mi hrozný stres spôsobuje elektronika, ktorá sa neustále kazí a mnohokrát som to už mal chuť vzdať.
Precestovali ste množstvo krajín – na ktorú z nich máte najkrajšie spomienky? V ktorej krajine/meste by ste dokázali žiť natrvalo?
Asi som zatiaľ nenašiel krajinu, kde by som dokázal žiť natrvalo. Veľmi rád by som si však život skúsil na dlhšie obdobie napríklad vo Vietname alebo v Nórsku.
Určite ste vyskúšali aj rôzne gastronómie. Aká kuchyňa vám najviac chutí?
Najviac mi chutí naša domáca kuchyňa, keďže nerád experimentujem, no napriek tomu sa vždy snažím ochutnať miestne špecialitky. Asi tým najnetradičnejším boli smažené tarantuly v Kambodži.
Na vašom webe píšete, že sa aktívne venujete aj ochrane slovenskej prírody. Prezradíte viac?
Snažím sa ľudí motivovať k láske k prírode a ich ochrane. Momentálne pripravujem dokumenty z prostredia národných parkov.
O zaujímavých príhodách z cestovania porozpráva Patrik Paulínyi naživo už 22. septembra v Divadle P. O. Hviezdoslava v talk show Hry v DPOH. Nebude chýbať ani známa cestovateľka Dorota Nvotová.