Dermatologička dvíha nad vypekaním sa na slnku varovný prst: Ak sa chcete zdravo opáliť, robte to takto!

opaľovanie Na snímke rekreanti sa kúpu v zátoke vodnej nádrže Domaša. FOTO TASR - Roman Hanc

Opaľovanie jednoducho patrí k letu. No nesie so sebou aj nemalé riziká. O opaľovaní, možných rizikách, či kožných fototypoch sme sa porozprávali s dermatologičkou Reginou Paulínyovou. 

Mnohí ľudia si stále myslia, že chrániť pokožku pred UV žiarením nie je potrebné…

Typickým príkladom dlhoročného pôsobenia UV žiarenia je tzv. námornícka koža – predstavte si námorníka, morského vlka, ktorý je 50 rokov stále na svojej lodi.

Čo môže spôsobiť nadmerné slnenie?  

Dlhodobé a dlhoročné pôsobenie UV žiarenia dokázateľne zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože, zrýchľuje starnutie kože so všetkými negatívnymi prejavmi ako nežiadúce pigmentácie, vrásky, stenčenie kože a podobne. 

Dermatologička MUDr. Regina Paulínyová. Zdroj foto: zzz.sk

Ako treba prispôsobiť mieru opaľovania?

Tzv. zdravé opaľovanie je také, ktoré je prispôsobené typu pokožky a veku človeka, napríklad opaľovanie u malých detí do 2 rokov je úplne nežiadúce, taktiež opaľovanie u ľudí svetlých fototypov I a II je rizikový faktor vzniku patologických prejavov na koži, resp. spálenia pokožky.    

Ako zistím, aký som kožný fototyp?

Kožné fototypy majú 6 podtypov – fototypy I a II sú svetlé typy, modré oči, pravidelne sa spália. U nás je najčastejší fototyp III. To ľudia, ktorí majú svetlé alebo tmavé vlasy, dobre sa opália. Fototypy IV a V sú tmavé fototypy (napr. viditeľné u arabskej populácie), fototyp VI je tmavá pokožka u černochov.

Aký ochranný faktor odporúčate pre dospelého a aký pre dieťa?

Ochranný faktor SPF nám hovorí o tom, ako si môžeme predĺžiť pobyt na slnku bez toho, aby sme sa spálili. Ochranné krémy sú na báze fyzikálnych faktorov – tie, ktoré UV žiarenie odrážajú z povrchu pokožky, a chemických UV faktorov, ktoré vytvoria ochranný obal v pokožke pomocou chemickej reakcie. Vo všeobecnosti platí, že u detí a alergikov by sme mali dávať prednosť fyzikálnym, tzv. minerálnym faktorom.