Dermatologička dvíha nad vypekaním sa na slnku varovný prst: Ak sa chcete zdravo opáliť, robte to takto!

opaľovanie Na snímke rekreanti sa kúpu v zátoke vodnej nádrže Domaša. FOTO TASR - Roman Hanc

Je pravda alebo mýtus to, že natierať sa treba aj pod oblečením?

Pod oblečením sa treba natrieť vtedy, ak sa jedná o tenkú látku, syntetické materiály, resp. materiál s tenkou štruktúrou. Natierať prípravkami proti UV žiareniu sa netreba, ak máme hrubšie oblečenie, napr. biele bavlnené tričko alebo UV oblečenie, klobúk, čiapku.

Letná sezóna na Veľkom Kolpašskom jazere. FOTO TASR – Ján Krošlák

Aké sú naopak pozitívne účinky UV žiarenia na náš organizmus?

UV žiarenie je potrebné k syntéze prirodzeného vitamínu D, postačuje denne 30-60 minút denného svetla napr. na ramenách a predlaktiach, samozrejme používaním krémov s UV faktorom sa znižuje aj prienik UV žiarenia, tým pádom aj zníženie tvorby vitamínu D. Preto v zimných mesiacoch, resp. v krajinách, kde je menej slnečných dní, treba dodávať vitamín D aj v externej forme. 

Ako často sa treba natierať?

Natierať sa treba minimálne 3 x denne. Ráno, okolo obeda a okolo 15.00 hodiny, čo sa týka bežného pracovného týždňa a ošetrenia tváre. Pri pobyte na slnku na dovolenke, pláži, v mori, sa treba natierať po každom kúpaní, najmä v oblastiach najviac citlivých na prvotné spálenie – nos, uši, ramená, chrbtové časti nôh a podobne.

Ilustračná snímka. FOTO TASR – Milan Kapusta

V akom čase je najlepšie sa opaľovať a kedy vôbec nie?

Zdravé opaľovanie je v čase do 11.00 hodiny a od 15.00 hodiny. V čase medzi 12.00 hodinou až 15.00 hodinou by sme si mali brať príklad z obyvateľov prímorských krajín a mať povinnú siestu.

Ako sa opáliť bez spálenia? 

Od 11.30 do 15.00 hodiny si dať siestu pod strechou, nie pod dáždnikom, používať dostatočné množstvo krému SPF 50 na začiatku, neskôr prejsť na SPF 30, dotierať krém po každom kúpaní vo vode, dostatočný pitný režim, hydratačné prípravky po slnení.

Čo odporúčate ako povinnú výbavu k vode?

Okuliare s UV filtrom, čiapku, klobúk, šiltovku, kvalitný krém na opaľovanie SPF 50 aj 30, na telo napríklad v sprejovej forme, na tvár v krémovej forme, biele široké tričko z bavlny pri deťoch aj dospelých, a to hlavne, ak sa hrajú na slnku. Samozrejme, dostatočné množstvo tekutín.