Patrik sa cítil v špeciálnej triede nedocenený. Teraz vyhráva olympiády a zbiera úspechy

Parik Mirga Obchodná Akadémia

Má osemnásť rokov a žije v Jakubanoch pri Starej Ľubovni. Patrik Mirga pochádza z chudobných pomerov, no rodičia sa mu snažia dať všetko potrebné pre život. Hlavne ho podporujú v tom, aby dokončil školu, získal vzdelanie a tak si zabezpečil dobrú budúcnosť.

Patrik navštevoval Základnú školu v Jakubanoch. Prvé štyri roky chodil do štandardnej triedy, no v piatom ročníku skončil v špeciálnej triede. Strávil v nej dva roky. „Nebol som tam šťastný, pretože som vedel, že takto ma po skončení školy nečaká žiadna dobrá budúcnosť. Preto som urobil všetko pre to, aby som sa vymanil z toho a začal odznova,“ vraví Patrik, ktorý sa stal v špeciálnej triede najlepším žiakom a práve to mu umožnilo vrátiť sa do bežnej školy. „Bol som úspešný, tak ma poslali na psychologické vyšetrenie. Mal som veľmi dobré výsledky, tak ma preložili zase do základnej školy,“ vraví Patrik, ktorý dosiahol desiaty rok školskej dochádzky v ôsmom ročníku.

Patrikovi sa na škole darí. Spolu so spolužiakmi získali 1. miesto v Biblickej olympiáde. FOTO Archív PM

Školu však nechcel ukončiť, práve naopak. Štúdium ho veľmi bavilo, aby mohol naplniť svoje plány, pomohla mu triedna učiteľka. „Museli sme napísať žiadosť na ministerstvo školstva, aby mi umožnili jedenásty rok školskej dochádzky,“ objasňuje mladý Róm, ktorého vzdelávanie baví. Preto v poslednom ročníku skúsil šťastie a podal si prihlášku na obchodnú akadémiu v Starej Ľubovni, kam ho aj vzali a v súčasnosti skončil prvý ročník.

Som veľmi rád, že som si tam poslal prihlášku. Učiteľky sú tam veľmi dobré a chápavé, tiež nemôžem zabudnúť na mojich spolužiakov. Prijali ma do svojho kolektívu a necítim žiadnu nenávisť ani to, že by mi dávali pocítiť, že som Róm,“ vraví Patrik, ktorý nepoľavil a pracuje na sebe aj na strednej škole. Za sebou má už aj prvé úspechy. So spolužiakmi sa zúčastnil Biblickej olympiády, kde skončili na krásnom prvom mieste.

Patrik sa zúčastnil online rokovaní Európskeho parlamentu. FOTO Archív PM

Vo voľnom čase rád chodí na prechádzky, píše, spieva a pripravuje deti na prvé sväté prijímanie. Po ukončení strednej školy chce pokračovať na vysokej škole v odbore sociálna práca alebo teológia, jeho snom je totiž pomáhať ľuďom, ktorí sú v núdzi. „Veľká vďaka patrí tomu najvyššiemu hore, ktorý mi dodal veľa sily a odvahy. Preto aj svoj voľný čas venujem práve jemu, chodím do kostola a ďakujem mu za všetko. Modlím sa aj za moju rodinu. Verím, že po skončení školy im pomôžem. To je jediné, po čom moje srdce túži,“ dodáva Patrik.